TEZA: W sytuacji gdy przekształcenie spółek nie wiąże się z otrzymaniem przez udziałowców (wspólników) jakichkolwiek świadczeń, to operacja przekształcenia jest neutralna podatkowo
/>
Nr IBPB-1-2/4510-502/15/AP
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ
z 20 października 2015 r.
PROBLEM
Spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce od dnia powstania (w 2010 roku) nie osiągnęła żadnego dochodu mogącego stanowić podstawę opodatkowania. Jedynym jej majątkiem jest nieruchomość. Spółka w ramach tego samego (jednego) roku podatkowego zamierza sprzedać nieruchomość oraz prowadzić działalność operacyjną. W wyniku sprzedaży nieruchomości powstanie strata operacyjna (bilansowa i podatkowa), ponieważ suma kosztów uzyskania przychodów związanych z nabyciem nieruchomości będzie większa niż wielkość osiągniętych z tego tytułu przychodów. Z kolei osiągane z działalności operacyjnej przychody nie przekroczą wielkości straty związanej ze sprzedażą nieruchomości. Na koniec roku podatkowego spółka nie wykaże więc nadwyżki sum przychodów nad ich kosztami.
Po zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż nieruchomości, dojdzie do przekształcenia spółki w spółkę osobową, najpewniej komandytową, w której komplementariuszem będzie zapewne nowo utworzona spółka kapitałowa, komandytariuszem zaś osoba fizyczna.
Niewykluczone, że po przekształceniu dojdzie do likwidacji bądź rozwiązania spółki osobowej w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników (bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego) oraz do wypłaty środków znajdujących się w dyspozycji spółki komandytowej jej wspólnikom. Środki pieniężne znajdujące się w spółce na moment przekształcenia będą wynikały m.in. z aktywności gospodarczej spółki kapitałowej, mogą zaś nie wynikać z aktywności spółki osobowej.
Czy w przypadku przekształcenia po stronie spółki komandytowej powstanie konieczność pobrania (w charakterze płatnika) podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu niepodzielonych zysków bądź z jakiegokolwiek innego tytułu prawnego?
ODPOWIEDŹ IZBY
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu (bez potrącania kosztów). Wskazać należy, że opodatkowaniu podlega wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną.
W rozpatrywanym przypadku w wyniku sprzedaży nieruchomości powstanie jednak strata operacyjna (gdyż suma kosztów uzyskania przychodów związanych z nabyciem nieruchomości będzie większa niż wielkość osiągniętych z tego tytułu przychodów). Jednocześnie osiągane z bieżącej działalności operacyjnej przychody nie przekroczą wielkości straty operacyjnej związanej ze sprzedażą nieruchomości. W takim przypadku - ponieważ na koniec roku podatkowego spółka nie wykaże nadwyżki sum przychodów nad ich kosztami (bilansowymi i podatkowymi) - nie ma podstaw, by twierdzić, że miało miejsce wystąpienie zysku niepodzielonego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. W konsekwencji, skoro nie będzie przychodu, w tym również niepodzielonego zysku, to spółka komandytowa nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania podatku na podstawie art. 26 ust. 6 ustawy o CIT.
Dlatego też w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie można mówić o „wartości niepodzielonych zysków”, wskazanej w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, gdyż nie ma wypracowanego przez spółkę zysku. Skoro więc na dzień przekształcenia spółka kapitałowa nie będzie posiadała zysków niepodzielonych, to przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, nie powstanie. W sytuacji gdy przekształcenie spółek nie wiąże się więc z otrzymaniem przez udziałowców (wspólników) jakichkolwiek świadczeń - operację przekształcenia należy oceniać jako neutralną podatkowo.
Zatem spółka komandytowa po przekształceniu nie będzie pełniła funkcji płatnika podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu niepodzielonych zysków oraz z jakiegokolwiek innego tytułu prawnego.