Składanie tej informacji dotyczącej krajowych schematów podatkowych było zawieszone od 31 marca 2020 r. do 31 lipca 2023 r. Tym samym 1 sierpnia to czas na realizację zaległego obowiązku. Nie ma znaczenia, że termin na MDR-1 upływa dopiero 30 sierpnia 2023 r. – wynika ze stanowiska MF.

W związku z tym, że od 1 lipca 2023 r. nie obowiązuje już w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, z końcem lipca kończy się okres zawieszenia obowiązku raportowania schematów podatkowych. Zgodnie bowiem z przepisami epidemicznymi zawieszenie terminów obowiązuje do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19. Termin na złożenie MDR-1 (składanych przez korzystających, promotorów oraz wspomagających) według przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1234; dalej: ordynacja podatkowa) to 30 dni od dnia następnego po udostępnieniu schematu podatkowego, od następnego dnia po przygotowaniu do wdrożenia schematu podatkowego lub od dnia dokonania pierwszej czynności związanej z wdrażaniem schematu podatkowego – w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej. W konsekwencji do 30 sierpnia 2023 r. należy złożyć MDR-1 w odniesieniu do których podatnik korzystał do tej pory z zawieszenia. I jeżeli chodzi o takie zgłoszenie, sprawa terminu jest jasna, a resort finansów potwierdził to w odpowiedzi na pytanie skierowane przez redakcję DGP.

Zgoła inaczej jest przypadku MDR-3. Tu, inaczej niż przy MDR-1, termin do złożenia nie został określony w dniach, lecz jest powiązany z momentem złożenia deklaracji. Jak bowiem stanowi art. 86j par. 1 ordynacji podatkowej, korzystający, który dokonywał w danym okresie rozliczeniowym jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową, w terminie złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej tego okresu rozliczeniowego przekazuje do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informację, według ustalonego wzoru, o zastosowaniu schematu podatkowego zawierającą:

  • NSP (tj. numer schematu podatkowego) tego schematu podatkowego,
  • wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego – jeżeli korzystający uzyskiwał w danym okresie rozliczeniowym taką korzyść.

Z przywołanych przepisów można wnioskować – tak jak stwierdziło MF – że po odwieszeniu biegu terminów do złożenia MDR podmioty zobligowane do składania MDR-3 nie skorzystają z żadnego odsunięcia w czasie ponad okres zawieszenia. Chociaż rozwiązanie takie może nie podobać się podatnikom, to wobec treści przepisów, jakie zafundował nam ustawodawca, wykładnia ta zdaje się być faktycznie uzasadniona. Mylące może być to, że termin do złożenia MDR-1 upłynie później – ale nawet jeżeli rozwiązanie takie jest nieintuicyjne, formalnie rzecz biorąc brak NSP czy nawet złożenia MDR-1 nie stoi na przeszkodzie realizacji obowiązku w zakresie złożenia MDR-3. Szkoda, że ustawodawca nie zdecydował się na zastosowanie innego rozwiązania, bardziej akceptowalnego dla podatników (bez szkody dla organów), ale w przypadku przepisów normujących schematy podatkowe podatnicy powinni chyba przyzwyczaić się do nie do końca zrozumiałych posunięć prawodawcy (przecież samo wprowadzenie obowiązku raportowania schematów innych niż transgraniczne jest dalece kontrowersyjne).

Niezależnie od powyższych zastrzeżeń nie można zapominać, że niedopełnienie obowiązków w zakresie raportowania schematów podatkowych stanowi czyn karalny, zagrożony sankcją karnoskarbową. I tak m.in. za nieprzekazanie właściwemu organowi informacji o schemacie podatkowym albo przekazanie ich po terminie grozi kara grzywny w maksymalnej wysokości do 720 stawek dziennych (tj. obecnie maksymalnie 34,56 mln zł). ©℗

Odpowiedzi Ministerstwa Finansów z 26 lipca 2023 r. na pytania zadane przez DGP

DGP: W jakim terminie złożyć MDR-3 za okres zawieszenia ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, skoro w przypadku tych informacji ustawodawca nie definiuje terminu w dniach, a wiąże z terminem złożenia deklaracji? Czy takie MDR składa się przy kolejnej deklaracji za taki podatek (np. CIT-8 za 2023 r. złożymy wraz z MDR-3 za okres zawieszenia; jeżeli tak – to jaki byłby termin dla MDR-3 dotyczącego innych podatków niż te, dla których składane są deklaracje cykliczne, względnie były cykliczne, ale już nie są składane), czy należy złożyć wcześniej, a jeżeli tak, to do kiedy?

Gdyby odpowiedź na wcześniejsze pytanie była taka, że z MDR-3 nie wstrzymujemy się do kolejnej deklaracji, to jak należy zachować się w sytuacji, gdy MDR-1 za okres zawieszenia jest złożony w sierpniu 2023 r. i nie mamy NSP – jak złożyć MDR-3?

MF: Zgodnie z treścią art. 31y ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2023 r., poz. 185 ze zm. – dalej: „ustawa COVID”):

„W przypadku schematu podatkowego w rozumieniu art. 86a § 1 pkt 10 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa terminy, o których mowa w dziale III rozdziale 11a tej ustawy, nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, przy czym w przypadku schematu podatkowego transgranicznego w rozumieniu art. 86a § 1 pkt 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2020 r.”.

W cytowanym przepisie odwieszenie terminów do raportowania schematów podatkowych w rozumieniu art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, czyli schematów podatkowych innych niż schematy podatkowe transgraniczne, zależy od:

- odwołania stanu zagrożenia epidemicznego,

- odwołania stanu pandemii ogłoszonego w związku z COVID-19.

Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 15 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Polski stanu epidemii (Dz.U. 2022 r. poz. 1027) z 16 maja 2022 r. odwołano na obszarze Polski stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Natomiast na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Polski stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. 2023 r. poz. 1118) z 1 lipca 2023 r. odwołuje się na obszarze Polski stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Zostały więc spełnione obie przesłanki z art. 31y ust. 1 ustawy COVID, tak więc terminy do raportowania informacji i zawiadomień wynikających z działu III rozdziału 11a Ordynacji podatkowej rozpoczynają bieg z dniem 1 sierpnia 2023 r.

Informacja MDR-3 składana jest przez korzystającego w terminie złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej okresu rozliczeniowego, którego dotyczy schemat podatkowy.

Termin na złożenie deklaracji w zakresie podatku dochodowego za rok 2020, 2021 oraz 2022 już minął. Wobec powyższego informację MDR-3, w odniesieniu do schematów podatkowych innych niż schematy podatkowe transgraniczne, za rok 2020, 2021 oraz 2022 należy złożyć najpóźniej w dniu 1 sierpnia 2023 r.

Powyższe wynika z faktu, że składanie informacji MDR-3 było zawieszone od dnia 31 marca 2020 r. do dnia 31 lipca 2023 r. (30. dzień po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19). Jednocześnie należy pamiętać, że termin na złożenie MDR-3 nie zależy od upływu 30-dniowego terminu, o którym mowa w Dziale III rozdziale 11a Ordynacji podatkowej w zakresie obowiązków sprawozdawczych promotorów, korzystających i wspomagających.

Raportowanie MDR-3 powinno nastąpić najpóźniej w dniu 1 sierpnia 2023 r. Z uwagi na okres zawieszenia raportowania informacji MDR-3 w zakresie schematów podatkowych innych niż schematy podatkowe transgraniczne jest to termin, w którym powinny zostać zgłoszone informacje MDR-3 za lata 2020–2022.

W sytuacji kiedy korzystający dokonywał jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową w roku 2023, informację MDR-3 zobligowany będzie złożyć wraz z odpowiednią deklaracją podatkową.

Jeśli w momencie składania informacji MDR-3 schemat podatkowy nie ma NSP, należy wskazać również dane, o których mowa w art. 86f Ordynacji podatkowej, tj. dane, które są uzupełniane w momencie składania informacji MDR-1. Podkreślenia wymaga fakt, że składający ma możliwość złożenia w pierwszej kolejności informacji MDR-1 niezależnie od tego, że po odwieszeniu termin na zaraportowanie MDR-1 upływa dopiero w dniu 30 sierpnia 2023 r.

Należy pamiętać, że pomimo zawieszenia terminów do raportowania schematów podatkowych innych niż schematy podatkowe transgraniczne (tzw. schematów podatkowych krajowych) w okresie od 31 marca 2020 r. do 31 lipca 2023 r. możliwe było składanie informacji i zawiadomień dotyczących przedmiotowych schematów.

Jednocześnie informujemy, że pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/poinformuj-o-schematach-podatkowych-mdr-innych-niz-transgraniczne oraz na stronie podatki.gov.pl pod adresem https://www.podatki.gov.pl/mdr/kontakt/ znajdują się informacje związane z obowiązkami sprawozdawczymi z obszaru MDR po odwieszeniu terminów do raportowania schematów podatkowych.