statystyki

Każde postępowanie podatkowe wymaga odrębnego zawiadomienia

autor: Katarzyna Rosik02.11.2015, 07:51; Aktualizacja: 02.11.2015, 11:33

Należy odróżnić złożenie pełnomocnictwa do akt podatkowych w postępowaniu kontrolnym od złożenia go do akt postępowania podatkowego. To dwie różne czynności – orzekł WSA w Warszawie.

Z tego powodu sąd uznał, że organ musi zawiadomić o wszczęciu postępowania podatkowego bezpośrednio podatnika, a nie pełnomocnika umocowanego do postępowania kontrolnego.

Chodziło o sprzedawcę perfum, który prowadził handel za pośrednictwem portalu internetowego. Nie zarejestrował jednak działalności gospodarczej i nie odprowadzał żadnych podatków. W zawiązku z tym urząd kontroli skarbowej wszczął postępowanie kontrolne, zawiadamiając o tym podatnika. Poinformował go przy tym o możliwości ustanowienia pełnomocnika. Sprzedawca perfum z tej możliwości skorzystał, a udzielone przez niego pełnomocnictwo zostało załączone do akt postępowania kontrolnego.

Następnie naczelnik urzędu skarbowego wszczął postępowanie podatkowe w sprawie VAT. On również poinformował podatnika o możliwości ustanowienia pełnomocnika. Tym razem jednak sprzedawca perfum tego nie zrobił. Uznał, że skoro udzielił już pełnomocnictwa doradcy podatkowemu, upoważniając go do prowadzenia wszelkich spraw podatkowych dotyczących jego osoby, to nie musi załączać tego samego pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane