statystyki

Fiskus dostanie nowe informacje od firm

autor: Łukasz Zalewski02.11.2015, 20:00
Płatnik będzie mógł np. zażądać od pracownika oświadczenia o kraju rezydencji – zauważa Andrzej Taudul, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul i Partnerzy.

Płatnik będzie mógł np. zażądać od pracownika oświadczenia o kraju rezydencji – zauważa Andrzej Taudul, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul i Partnerzy.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. płatnik będzie musiał podać w PIT-11, czy pracownik jest rezydentem podatkowym, czy nierezydentem.

Wynika to z obowiązującego już rozporządzenia ministra finansów z 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U., poz. 1634). Zakłada ono, że od 1 stycznia 2016 r. trzeba będzie złożyć formularz PIT-11 (za okres od 1 stycznia 2015 r.) w nowej wersji (wersja 22). Przewidziano w niej nowe pola do wypełnienia przez płatnika. Będzie on musiał wskazać, czy podatnik (pracownik) ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli czy jest rezydentem podatkowym w naszym kraju), czy też ma ograniczony obowiązek podatkowy (czyli jest nierezydentem). Różnica między nimi polega na tym, że rezydent płaci w Polsce PIT od wszystkich swoich dochodów, a nierezydent jedynie od tej ich części, którą osiągnął w naszym kraju.

Płatnik będzie więc musiał ustalić, w którym kraju pracownik ma centrum interesów osobistych i gospodarczych, ile dni przebywa na terytorium Polski i czy z innych powodów nie jest rezydentem innego kraju.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane