statystyki

Fiskus dostanie nowe informacje od firm

autor: Łukasz Zalewski02.11.2015, 20:00
Płatnik będzie mógł np. zażądać od pracownika oświadczenia o kraju rezydencji – zauważa Andrzej Taudul, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul i Partnerzy.

Płatnik będzie mógł np. zażądać od pracownika oświadczenia o kraju rezydencji – zauważa Andrzej Taudul, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul i Partnerzy.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. płatnik będzie musiał podać w PIT-11, czy pracownik jest rezydentem podatkowym, czy nierezydentem.

Wynika to z obowiązującego już rozporządzenia ministra finansów z 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U., poz. 1634). Zakłada ono, że od 1 stycznia 2016 r. trzeba będzie złożyć formularz PIT-11 (za okres od 1 stycznia 2015 r.) w nowej wersji (wersja 22). Przewidziano w niej nowe pola do wypełnienia przez płatnika. Będzie on musiał wskazać, czy podatnik (pracownik) ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli czy jest rezydentem podatkowym w naszym kraju), czy też ma ograniczony obowiązek podatkowy (czyli jest nierezydentem). Różnica między nimi polega na tym, że rezydent płaci w Polsce PIT od wszystkich swoich dochodów, a nierezydent jedynie od tej ich części, którą osiągnął w naszym kraju.

Płatnik będzie więc musiał ustalić, w którym kraju pracownik ma centrum interesów osobistych i gospodarczych, ile dni przebywa na terytorium Polski i czy z innych powodów nie jest rezydentem innego kraju.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane