statystyki

Komisja Europejska eliminuje nieuczciwą przewagę konkurencyjną

autor: EC02.11.2015, 11:54; Aktualizacja: 02.11.2015, 12:04

Luksemburg niesłusznie przyznał korzyści podatkowe Fiatowi, a Holandia Starbucksowi. Kwoty, które należy odzyskać, to co najmniej 20 mln euro od każdej z firm.

Komisja Europejska może zwrócić się do każdego państwa członkowskiego oraz do przedsiębiorstw (w tym korzystających z pomocy i ich konkurentów) o dostarczenie jej bezpośrednio wszystkich informacji rynkowych niezbędnych do oceny udzielonej przez dany kraj pomocy. Uprawnienie to Komisja uzyskała na posiedzeniu Rady w lipcu 2013 r. Po raz pierwszy skorzystała z niego w dochodzeniu prowadzonym w sprawie Fiat Finance and Trade oraz Starbucks Manufacturing EMEA BV. Skutkiem pozyskania tych informacji był komunikat z 21 października br., w którym Komisja Europejska stwierdziła, że selektywne korzyści podatkowe dla Fiata w Luksemburgu i Starbucksa w Holandii są niezgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.

Skomplikowana metoda obliczeń

Dochodzenie prowadzone przez Komisję wykazało, że w przypadku Fiat Finance and Trade (działalność w zakresie świadczenia usług finansowych, takich jak pożyczki wewnątrz grupy, na rzecz innych przedsiębiorstw produkujących samochody z grupy Fiat) w wydanej interpretacji podatkowej zatwierdzono sztuczną i niezwykle skomplikowaną metodę, która nie jest odpowiednia do obliczania dochodu podlegającego opodatkowaniu z uwzględnieniem warunków rynkowych. Podatki płacone przez Fiat Finance and Trade zostały sztucznie obniżone na dwa sposoby.

Po pierwsze, ze względu na wiele ekonomicznie nieuzasadnionych założeń i stosowanie korekt w dół kapitał własny określony w przybliżeniu w interpretacji indywidualnej był dużo niższy niż rzeczywisty kapitał przedsiębiorstwa.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane