Wyprzedaż nadwyżek hodowlanych przez gminny ogród zoologiczny może być zwolniona z VAT – potwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Wyjaśnił, że takie transakcje to dostawa towarów ściśle związana z usługami kulturalnymi i dlatego mogą być one objęte podatkową preferencją.
Pytanie zadał ogród zoologiczny działający jako gminna jednostka budżetowa. Prowadzi on działalność gospodarczą i rozlicza VAT, ponieważ świadczy nie tylko usługi zwolnione z daniny, ale również podlegające opodatkowaniu.
Spór toczył się o sprzedaż zwierząt z własnej hodowli. Ogród uważał, że są one preferencyjnie opodatkowane, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT. Przepis ten mówi o dostawie towarów ściśle związanych z usługami kulturalnymi świadczonymi m.in. przez podmioty prawa publicznego. Ogród argumentował, że jest właśnie podmiotem, a sprzedaż niektórych zwierząt jest konieczna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wprawdzie jego podstawowa działalność polega na hodowli, ale możliwości w tym zakresie są ograniczone ze względów infrastrukturalnych. Ogród tłumaczył, że część okazów wymienia z innymi ogrodami, ale część musi sprzedawać.
Ogród powołał się także na opinię uzyskaną z Głównego Urzędu Statystycznego, wskazującą na to, że sprzedaż nadwyżek hodowlanych to część usług kulturalnych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi to potwierdził. Uznał, że ogród zoologiczny spełnia wszystkie warunki do skorzystania z preferencji; jest podmiotem prawa publicznego i świadczy usługi kulturalne. Natomiast sprzedaż części zwierząt jest tylko dodatkowym efektem działalności, nierozerwalnie z nią związanym i niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania.
Interpretacja dyrektora IS w Łodzi z 1 października 2015 r., nr IPTPP2/4512-359/15-4/IR