statystyki

Transakcja w zielonym to nie barter ani zamiana

autor: Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski05.10.2015, 09:49; Aktualizacja: 05.10.2015, 09:54
finanse, pieniądze, bank

W ramach systemu lokalnej waluty przedsiębiorcy za zakupione przez siebie towary i usługi płacą w PLZ bez użycia pieniędzy obiegowychźródło: ShutterStock

Lokalna waluta, choć nie jest pieniądzem, to może służyć przedsiębiorcom do zapłaty za zakupy. Jednak rozliczenia nią zależą od postanowień stron umowy, i nawet jeśli pieniędzy fizycznie nie widzimy, to podatek płacić trzeba.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w ramach programu pomocy małym i średnim firmom wprowadził w 2015 r. walutę lokalną o nazwie zielony (PLZ), za którą przedsiębiorcy mogą kupować i sprzedawać towary oraz usługi bez użycia gotówki (pisaliśmy o tym w FiP nr 32 z 17 lutego 2015 r., Zielony – likalna waluta, ale nie pieniądz). Specyfika transakcji polega na tym, że kurs zielonego jest zawsze równy jednemu złotemu i zielony nie jest wymienialny na złote. A więc ważna jest odpowiedź na pytanie, czy PLZ to pieniądz i jak rozliczać transakcje w tej walucie?

Monopol NBP

Polskie przepisy nie przewidują obrotu walutą lokalną jako prawnym środkiem płatniczym. Ustawa o Narodowym Banku Polskim w art. 32 za prawne środki płatnicze uznaje banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Konstytucja RP w art. 227 ust. 1 stanowi, że Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza. A więc skoro tylko NBP ma prawo emisji pieniądza w Polsce i jako środek płatniczy uznaje się złote polskie, to oznacza to, że waluta lokalna PLZ nie jest pieniądzem. Jednocześnie w przeciwieństwie do bitcoina (czyli waluty internetowej, bez centralnej instytucji emisyjnej, niezależnej od banków, rządów i instytucji, 1 bitcoin = ok. 900 PLN), PLZ ma stałą wartość, nie może być wymienialny na inną walutę i nie jest przedmiotem obrotu na wirtualnych giełdach walutowych. Z tytułu transakcji wyrażonej w PLZ nie powstaną różnice kursowe ani żadne odsetki.

Charakter

System lokalnej waluty PLZ jest rodzajem stosunku zobowiązaniowego służącego do wymiany towarów i usług pomiędzy stronami (firmami), które przystąpią do programu. W komentarzach spotyka się pogląd, że transakcje dokonywane za pomocą waluty lokalnej PLZ są podobne do umów barterowych. Nie wydaje się to uzasadnione, ponieważ podstawową zasadą umowy barterowej jest wzajemna wymiana towarów lub usług między stronami, z których każda jest wierzycielem i zarazem dłużnikiem. Wymiana towarów i usług w transakcjach barterowych odbywa się bez udziału pieniądza lub innego umownego środka płatniczego. W umowach barterowych dochodzi do wymiany dóbr o tej samej wartości. Jeśli wartości wymienianych rzeczy lub towarów różnią się od siebie, jest to umowa zamiany.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane