Opłata transakcyjna doliczana przez pośrednika turystycznego do ceny odsprzedaży usługi noclegowej oraz biletów lotniczych jest opodatkowana stawką właściwą dla refakturowanej usługi – potwierdził dyrektor warszawskiej izby.

Z wnioskiem o interpretację zwróciło się biuro podróży, które we własnym imieniu i na własny rachunek kupuje usługi noclegowe oraz bilety lotnicze, a następnie odsprzedaje je na rzecz klientów biura. Odsprzedawane usługi noclegowe są świadczone w hotelach i pensjonatach znajdujących się zarówno na terytorium Polski, jak i poza granicami kraju. Natomiast odsprzedawane bilety lotnicze obejmują trasy krajowe i międzynarodowe.
Pobierana przez biuro podróży cena odsprzedaży tych usług obejmuje koszt ich nabycia oraz narzut w postaci opłaty transakcyjnej za dokonanie rezerwacji. W istocie jest to zarobek biura.
Wątpliwości biura dotyczyły tego, jaką stawkę VAT powinien stosować do odsprzedawanych usług oraz do doliczanej opłaty transakcyjnej.
Kluczowe znaczenie miał tu art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, z którego wynika, że podmiot odsprzedający usługę nabytą we własnym imieniu, ale na rzecz innej osoby, jest traktowany jako usługobiorca, a następnie jako usługowca tej samej usługi. Tym samym podmiot dokonujący refakturowania ma obowiązek rozliczać VAT z tytułu odsprzedawanej usługi na zasadach właściwych dla kupionego, a następnie odsprzedawanego świadczenia.
Dyrektor warszawskiej izby potwierdził, że opłata transakcyjna doliczana przez biuro do ceny odsprzedaży usługi noclegowej, w sytuacji gdy obiekt noclegowy położony jest na terytorium Polski, stanowi element podstawy opodatkowania z tytułu świadczonej przez biuro usługi noclegowej. W konsekwencji całość należnego wynagrodzenia podlega opodatkowaniu według stawki 8 proc. Jeśli natomiast obiekt noclegowy znajduje się poza terytorium Polski, to całość należnego wynagrodzenia (w tym opłata transakcyjna) – z uwagi na miejsce położenia obiektu noclegowego – nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Podobnie – potwierdził organ – wartość opłaty transakcyjnej doliczanej przez biuro podróży do ceny odsprzedaży biletu lotniczego (usługi transportu lotniczego pasażerskiego) jest elementem podstawy opodatkowania z tytułu świadczonej przez biuro usługi transportu lotniczego pasażerskiego. Podlega zatem opodatkowaniu na analogicznych zasadach jak bilet lotniczy będący przedmiotem odsprzedaży, w szczególności w zakresie stawki VAT.
Należy podkreślić, że interpretacja ma znaczenie dla pośredników dokonujących zakupu i sprzedaży biletów we własnym imieniu, a nie agentów dokonujących sprzedaży biletów w imieniu i na rzecz linii lotniczych.
Interpretacja dyrektora IS w Warszawie z 2 września 2015 r., nr IPPP3/4512-513/15-2/IG.