statystyki

PIT-11 można wysłać pracownikowi pocztą elektroniczną

autor: Mariusz Szulc11.09.2015, 07:04; Aktualizacja: 11.09.2015, 07:55
Podatki

Spółka z uwagi na oszczędność czasu i kosztów postanowiła przesyłać pracownikom e-mailem informacje PIT-11. Takie dokumenty miały być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, a pracownicy potwierdzaliby swoim przełożonym ich otrzymanie.źródło: ShutterStock

Pracodawca może w dowolny sposób przekazać zatrudnionemu informację o jego dochodzie i pobranych zaliczkach na podatek – orzekł WSA w Bydgoszczy.

Spółka z uwagi na oszczędność czasu i kosztów postanowiła przesyłać pracownikom e-mailem informacje PIT-11. Takie dokumenty miały być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, a pracownicy potwierdzaliby swoim przełożonym ich otrzymanie.

Dyrektor izby skarbowej uznał jednak, że wprawdzie PIT-11 może być przesłany pracownikom drogą elektroniczną, ale nie e-mailem. Ponadto spółka musiałaby mieć dowód faktycznego doręczenia.

Dyrektor powołał się na par. 2 rozporządzenia ministra finansów z 24 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 407). Wynika z niego, że dokument powinien być wysłany za pomocą interfejsu dostępnego na stronie, której adres podano w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Dodatkowo należy stosować protokół wywoływania zdalnego dostępu do obiektów (SOAP), opisać go językiem usług sieciowych (WSDL) dostępnym przez protokół komunikacyjny sieci WWW (HTTP), szyfrowanym przy użyciu protokołu (SSL) – wyjaśnił dyrektor. Podsumował, że tylko spełnienie wszystkich tych warunków pozwoli uzyskać urzędowe potwierdzenie doręczenia PIT-11 i spełnić obowiązki ciążące na spółce jako płatniku.

Spółka zaskarżyła tę interpretację. Uznała, że z art. 39 ustawy o PIT wynika jedynie, iż powinna przesłać PIT-11 pracownikowi. Sama może natomiast zdecydować, w jaki sposób to uczyni. Jej zdaniem wysłanie PIT-11 e-mailem niczym nie różni się od wysłania go tradycyjną pocztą.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane