Wymiana udziałów jest bez podatku, pod warunkiem że o przejęciu bezwzględnej większości głosów przez spółkę je nabywającą decydują udziały rezydentów europejskich – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadał podatnik inwestujący w polskie i zagraniczne spółki kapitałowe. Miał w nich udziały wraz z trzema innymi Polakami, Amerykaninem oraz dwiema spółkami kapitałowymi z siedzibą w UE. Wszyscy oni planowali wnieść je do polskiej spółki kapitałowej. W wyniku takiej operacji zyskałaby ona bezwzględną większość praw głosu w przejmowanych spółkach.
Podatnik spytał dyrektora katowickiej izby skarbowej, czy w związku z taką transakcją zapłaci PIT. Przedstawił dwa warianty. W jednym o uzyskaniu przez spółkę większości praw głosu miały decydować udziały wniesione przez Amerykanina. W drugim doszłoby do tego nawet bez jego udziałów.
Sądził, że w obu przypadkach nie zapłaci podatku, bo art. 24 ust. 8a–8c ustawy o PIT zwalnia z daniny przychód z wymiany udziałów. Wprawdzie warunkiem jest, aby stronami transakcji byli rezydenci państw UE bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale – jak twierdził podatnik – w jego sytuacji nie ma to znaczenia. Liczyć powinno się to, że on i spółka przejmująca udziały rozliczają się w państwie unijnym – argumentował. Uważał więc, że w obu przypadkach udziały wnoszone przez Amerykanina nie mają wpływu na podatkową preferencję.
Dyrektor katowickiej izby zgodził się z nim tylko w części. Przyznał, że będzie zwolnienie, jeśli spółka przejmująca uzyska większość praw głosu, niezależnie od wniesienia udziałów przez Amerykanina. Jeśli natomiast jego udziały będą kluczowe dla uzyskania przez spółkę bezwzględnej większości praw głosu, to preferencji nie będzie.
To zaś oznacza, że podatnik będzie musiał zapłacić 19-proc. daninę od przychodu z kapitałów pieniężnych. Będzie on równy nominalnej wartości objętych udziałów, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. ©?
Warunki do zwolnienia z PIT
Preferencja przysługuje, jeśli:
podmioty biorące udział w transakcji są rezydentami podatkowymi UE bądź Islandii lub Norwegii (EOG),
spółka nabywająca udziały uzyska bezwzględną większość praw głosu w podmiocie, którego udziały nabyła,
wniesienie udziałów (akcji) jest przeznaczone w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej.
Preferencję stosuje się także do więcej niż jedna transakcji, jeśli dokonane zostały w okresie krótszym niż sześć miesięcy i spełnione zostały warunki określone w ustawie
Interpretacje dyrektora IS w Katowicach z 3 września 2015 r., nr IBPB-2-2/4511-244/15/JG; IBPB-2-2/4511-243/15/JG