Międzynarodowy Fundusz Walutowy zarekomendował niedawno Arabii Saudyjskiej wprowadzenie VAT i podatku od nieruchomości. Ma to być receptą na gwałtowny spadek cen ropy naftowej, a przez to dochodów budżetowych tego państwa. Niejedyną, bo MFW zaleca też Arabom m.in. kontrolę płac w sektorze publicznym oraz większą efektywność inwestycji publicznych.

VAT na pustyni? Brzmi jak niezły dowcip. Ale MFW od dłuższego czasu prezentuje pogląd, że taki podatek powinny wprowadzić wszystkie państwa należące do Rady Krajów Zatoki Perskiej (GCC): Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrain, Kuwejt, Katar i Oman. Jedyny, który do tej pory na serio to rozważał, był ten ostatni.
Arabowie nie są w gorącej wodzie kąpani. Zapewne widzą, jak z VAT miota się Unia Europejska. Wolą poczekać, czy i jaki znajdzie sposób na zwalczanie u siebie karuzel podatkowych i innych oszustw w VAT. Na razie jej kraje, nie tylko Polska, coraz szerzej wprowadzają odwrotne obciążenie, będące totalnym zaprzeczeniem systemu opodatkowania wartości dodanej.
A podatek od nieruchomości? Arabowie generalnie nie są skorzy do narzucania sobie regulacji dotyczących opodatkowania majątku. Widać to choćby po umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z Polską. Jak tłumaczy Józef Banach, partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy, opodatkowanie majątku ma sens wtedy, gdy przynajmniej w jednym kraju obowiązuje podatek typu katastralnego. Takiego nie ma ani w Polsce (u nas podatek jest obliczany od powierzchni, a nie wartości nieruchomości), ani w krajach arabskich.
Arabowie od wieków mają za to swój zakat – obowiązkową daninę, którą muszą przeznaczać na cele dobroczynne. To jeden z filarów islamu. I prawdopodobnie tak zostanie przez kolejne stulecia.