statystyki

Podatek od spadków i darowizn nie zawsze trzeba płacić

autor: Agnieszka Pokojska19.08.2015, 11:00; Aktualizacja: 19.08.2015, 11:10
Podatki

Gdy rodzice spłacają wspólnie zaciągnięty z dzieckiem kredyt, nie dochodzi do darowizny, tylko zwolnienia z długu.źródło: ShutterStock

Ze zwolnienia może skorzystać nie tylko najbliższa rodzina. Daniny może uniknąć również siostrzeniec lub bratanek, który odziedziczy mieszkanie. Musi jednak spełnić rygorystyczne wymogi.

Czy zwolnienie z długu też jest z preferencją

Sprzedałem nieruchomość należącą do matki, dlatego mam wobec niej dług. Czy jeżeli matka daruje mi go, to będę mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn?

TAK

Umowę o zwolnienie z długu traktuje się jako darowiznę wierzytelności podlegającą podatkowi od spadków i darowizn, ale przypadku czytelnika jest ona zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten zwalnia z nabycia własności praw majątkowych przez zstępnych (dziecko, wnuk, prawnuk), jeżeli zgłoszą to w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego i udokumentują – gdy przedmiotem nabycia są środki pieniężne – dowodem przekazania na rachunek bankowy. Ponieważ matka daruje czytelnikowi prawo majątkowe, to aby skorzystać z preferencji w podatku od darowizn powinien zgłosić umowę zwolnienia z długu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy.

W świetle powyższych przepisów, w tym przypadku będzie miała miejsce darowizna prawa majątkowego – następuje bowiem zwolnienie z długu. Potwierdzają to interpretacje podatkowe, np. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 czerwca 2015 r. (nr IBPBII/1/4515-46/15/BJ) i z 22 maja 2015 r. (nr IBPBII/1/4515-40/15/MD).

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane