statystyki

Podatek od spadków i darowizn nie zawsze trzeba płacić

autor: Agnieszka Pokojska19.08.2015, 11:00; Aktualizacja: 19.08.2015, 11:10
Podatki

Gdy rodzice spłacają wspólnie zaciągnięty z dzieckiem kredyt, nie dochodzi do darowizny, tylko zwolnienia z długu.źródło: ShutterStock

Ze zwolnienia może skorzystać nie tylko najbliższa rodzina. Daniny może uniknąć również siostrzeniec lub bratanek, który odziedziczy mieszkanie. Musi jednak spełnić rygorystyczne wymogi.

Czy zwolnienie z długu też jest z preferencją

Sprzedałem nieruchomość należącą do matki, dlatego mam wobec niej dług. Czy jeżeli matka daruje mi go, to będę mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn?

TAK

Umowę o zwolnienie z długu traktuje się jako darowiznę wierzytelności podlegającą podatkowi od spadków i darowizn, ale przypadku czytelnika jest ona zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten zwalnia z nabycia własności praw majątkowych przez zstępnych (dziecko, wnuk, prawnuk), jeżeli zgłoszą to w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego i udokumentują – gdy przedmiotem nabycia są środki pieniężne – dowodem przekazania na rachunek bankowy. Ponieważ matka daruje czytelnikowi prawo majątkowe, to aby skorzystać z preferencji w podatku od darowizn powinien zgłosić umowę zwolnienia z długu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy.

W świetle powyższych przepisów, w tym przypadku będzie miała miejsce darowizna prawa majątkowego – następuje bowiem zwolnienie z długu. Potwierdzają to interpretacje podatkowe, np. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 czerwca 2015 r. (nr IBPBII/1/4515-46/15/BJ) i z 22 maja 2015 r. (nr IBPBII/1/4515-40/15/MD).

Podstawa prawna


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane