statystyki

Bary mleczne kontra fiskus 1:0. Do przerwy

autor: Patrycja Dudek, Patryk Słowik14.07.2015, 10:21; Aktualizacja: 14.07.2015, 10:28
Nie wiadomo, jaki narzut na produkty niedotowane stosował „Poranek”

Nie wiadomo, jaki narzut na produkty niedotowane stosował „Poranek”źródło: Inne

Problem: W ostatnich dniach bar mleczny „Poranek” wygrał przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie spór o zwrot dotacji do posiłków. Jak stwierdziła sędzia Barbara Mleczko-Jabłońska, „skoro dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wiedział, w jaki sposób bar ewidencjonuje surowce, i na tej podstawie obliczał wysokość należnych dotacji, to nie może po latach zmienić zdania i wyciągać konsekwencji, twierdząc, że karty kalkulacyjne zawierały błędy. Tym bardziej że urzędnicy weryfikowali te rozliczenia co pół roku w ramach doraźnych kontroli”. Wyrok stał się głośny, bo w podobnej sytuacji jest co najmniej kilkaset barów mlecznych w Polsce. Czy i one mają szansę wygrać z fiskusem? Zdaniem ekspertów za wcześnie, by świętować zaczęli wszyscy przedsiębiorcy.

 „Poranek” – podobnie jak bary mleczne w całej Polsce – oferował klientom posiłki dotowane z budżetu państwa. Zanim wystąpił o dotację, upewnił się – zasięgając opinii dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku – jak prawidłowo rozumieć przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie dotacji do posiłków w barach mlecznych (Dz.U. z 2006 r. nr 112, poz. 760 oraz Dz.U. z 2010 r. nr 254, poz. 1705). Zgodnie z nimi warunkiem uzyskania dofinansowania było stosowanie marży gastronomicznej nie wyższej niż 30 proc. wartości produktów wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

„Poranek” nie był pewien, czy wniosek o dofinansowanie musi obejmować wszystkie składniki z listy, czy może tylko niektóre i czy wolno mu używać produktów spoza listy. Wątpliwości rozwiał dyrektor gdańskiej izby, który w piśmie z 2006 r. stwierdził, że załącznik ma charakter fakultatywny. W związku z tym bar wrzucał do zupy składniki dotowane (z narzutem 30-proc.) i niedotowane (z marżą wyższą). Korzyść była podwójna.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane