Nabycie alkoholu, który będzie serwowany pracownikom w trakcie zwyczajowo przyjętych uroczystości świątecznych, jest pośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Przedsiębiorca może więc odliczyć podatek naliczony z faktury dokumentującej taki zakup – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o spółkę, której rozliczenia zakwestionował naczelnik urzędu skarbowego. Stwierdził, że odliczała ona podatek naliczony z fikcyjnych faktur oraz z faktur dokumentujących transakcje niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przykładem tych drugich były zakupy alkoholu. Miał on być – jak twierdziła spółka – serwowany na firmowej wigilii.

Naczelnik określił jej nową wysokość zobowiązania podatkowego i nałożył na nią sankcje VAT, czyli – w zależności od rodzaju przewinienia – 30-proc. i 100-proc. dodatkowe zobowiązanie. Decyzję tę utrzymał w mocy dyrektor izby administracji skarbowej.

Spółka wygrała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu, choć sąd nie zgodził się z wszystkimi jej argumentami. Uznał, że faktycznie część faktur wystawionych jej przez kontrahenta była fikcyjna.

Stwierdził natomiast, że organy podatkowe nie przedstawiły wystarczających argumentów pozwalających podważyć związek kupionego alkoholu z wykonywaniem przez spółkę czynności opodatkowanych. Sąd orzekł, że sporadyczne wydatki ponoszone na organizację zwyczajowo przyjętych uroczystości świątecznych są pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi. Sprzyjają bowiem integracji zespołu pracowników, z wykorzystaniem którego realizowane są czynności podlegające opodatkowaniu.

Wyrok jest nieprawomocny. ©℗

orzecznictwo