statystyki

Zagraniczny dochód wpływa na ulgę prorodzinną

autor: Mariusz Szulc10.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:33
podatki-PIT-kredyt

Pytanie zadał podatnik, który będąc ojcem 21-letniego studenta politechniki, chciał rozliczyć z tego tytułu ulgę prorodzinną na podstawie art. 27f ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Rodzic, którego dorosłe dziecko zarobi na wakacjach za granicą więcej niż 3089 zł, straci prawo do prorodzinnej preferencji – wynika z interpretacji dyrektora łódzkiej izby.

Pytanie zadał podatnik, który będąc ojcem 21-letniego studenta politechniki, chciał rozliczyć z tego tytułu ulgę prorodzinną na podstawie art. 27f ustawy o PIT. Problem wynikał z tego, że syn wyjechał na wakacje do pracy w Niemczech i zarobił tam ponad 3089 zł. Tyle natomiast wynosi limit dochodów dziecka, po którego przekroczeniu rodzic nie ma prawa do podatkowej preferencji.

Podatnik był jednak przekonany, że jego to nie dotyczy, bo zagraniczny zarobek syna nie wlicza się do tego limitu. Powołał się na polsko-niemiecką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz na art. 27 ust. 8 ustawy o PIT, z których wynika, że niemieckie zarobki są zwolnione z PIT w naszym kraju. Fiskus ma jedynie prawo uwzględnić je do wyliczenia stawki podatku właściwej dla dochodów krajowych.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane