statystyki

Zamiana długu ze sprzedaży na pożyczkę jest ryzykowna podatkowo

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Katarzyna Rosik03.07.2015, 07:52; Aktualizacja: 03.07.2015, 09:02
Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Podatnik, który zgodził się na nowację, może na tym ucierpieć przy sprzedaży wierzytelności. Straty ze zbycia nie zaliczy bowiem do kosztów podatkowych, nawet jeśli wcześniej uznał swoją należność za przychód i odprowadził od niej PIT lub CIT.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Chodziło o spółkę, która sprzedawała kontrahentowi towary, ale przez lata nie mogła się doczekać zapłaty. W celu uregulowania tej sytuacji obie strony postanowiły zawrzeć umowę odnowienia (nowacji) na podstawie art. 506 par. 1 kodeksu cywilnego. W wyniku tego dotychczasowe należności handlowe przekształcono w pożyczkę. W kolejnych aneksach kilkukrotnie przedłużano termin jej spłaty, ale dłużnik nadal nie płacił. Zobowiązań nie uregulowała także osoba fizyczna, na którą spółka przelała część wierzytelności.

W końcu spółka postanowiła sprzedać swoje należności przysługujące jej od dłużnika oraz od osoby, która przejęła część długu. Ze względu na to, że były to wierzytelności trudne do ściągnięcia, musiała je sprzedać za dużo niższą cenę niż ich wartość nominalna.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów podatkowych stratę, czyli różnicę między przychodem ze zbycia wierzytelności a jej wartością nominalną brutto (wraz z VAT). Spółka uważała, że ma prawo to zrobić, skoro swoje należności zaliczyła wcześniej do przychodów należnych. Uważała, że bez znaczenia jest to, iż zamieniła je później na pożyczkę na podstawie umowy nowacji. Było to już bowiem po zarachowaniu wierzytelności do przychodów należnych – argumentowała.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane