statystyki

Niedbały podatnik nie zrzuci winy na listonosza: Zawiadomienie o przesyłce umieszczone w bramie jest skuteczne

autor: Patrycja Dudek03.07.2015, 07:52; Aktualizacja: 03.07.2015, 08:43
Listonosz nie zastał przedsiębiorcy na miejscu.

Listonosz nie zastał przedsiębiorcy na miejscu.źródło: ShutterStock

Skrzynka pocztowa musi być umieszczona w miejscu dostępnym dla doręczyciela. W przeciwnym wypadku zawiadomienie o przesyłce zostanie umieszczone w bramie i też będzie skuteczne – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, u którego urząd zweryfikował rozliczenia w VAT. Decyzja kończąca kontrolę została wysłana na adres zamieszkania podatnika, będący jednocześnie adresem prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

Listonosz nie zastał przedsiębiorcy na miejscu. Chciał zostawić awizo w skrzynce pocztowej, ale nie miał jak wejść na teren kamienicy. W związku z tym zostawił zawiadomienie o przesyłce w bramie, a zatem w widocznym miejscu, przy wejściu na posesję. Ze względu na to, że przedsiębiorca nie zjawił się na poczcie w ciągu dwóch tygodni, pismo uznano za doręczone w trybie zastępczym.

Po dwóch miesiącach przedsiębiorca chciał się odwołać od decyzji. Tłumaczył, że dopiero się o niej dowiedział. Argumentował, że nie znalazł awiza, i dziwił się, że listonosz zostawił je w bramie, skoro zawsze korzysta ze skrzynki.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • r12(2015-07-06 05:56) Zgłoś naruszenie 00

    A co z danymi osobowymi, "wysoki" sądzie?
    Prawo wydumane stoi ponad prawem pisanym?

    Odpowiedz
  • R12(2015-07-06 06:01) Zgłoś naruszenie 00

    ~Krytyczny a pomyślałeś może o tym, że taki sposób "doręczania" koliduje z przepisami o ochronie danych osobowych albo, że danego dnia skrzynkę pocztowa mogą zniszczyć wandale? Co to znaczy 'niedbały podatnik' jak sugeruje tytuł artykułu?
    Czy interes fiskusa musi pogwałcać prawa obywatela?

    Odpowiedz
  • gosc(2015-07-03 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    To może pozostawienie awiza na chodniku przed siedziba przedsiębiorcy wkrótce tez będzie uważane za skuteczne doręczenie ?
    Co za kraj absurdów

    Odpowiedz
  • jan(2015-07-03 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    do gosc. Co za kraj kombinatorów.

    Odpowiedz
  • zdziwiona(2015-07-03 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    Zawiadomienie o przesyłce umieszczone w bramie jest skuteczne???
    No i własnie w taki sposób, w imieniu prawa, wprowadza sie chaos i niesprawiedliwość społeczną.

    Odpowiedz
  • Polka(2015-07-03 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    do wypowiedzi 1
    Trafiłeś w dzisiątkę!
    No i między innymi z powodu takich absurdalnych zarządzeń, wielu Polaków ucieka z tego kraju. A potem ci, którzy ustanowili takie prawo płaczą w rękaw, że Polacy biorą nogi za pas, he he he...
    Dopóki będzie u nas królował absurd, tak długo będzie trwała ucieczka z tego kraju. Taka jest prawda.
    Ale wkrótce wybory. Więc będzie szansa zmienić tych, którzy wydają takie absurdalne przepisy. Na wybory trzeba iść i zagłosować według własnego uznania! Najgorzej jest na wybory nie iść.

    Odpowiedz
  • POlak(2015-07-03 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jeśli zostawię pismo do urzędu skarbowego w drzwiach bo zazwyczaj po 15 jest już zamknięty to też będzie uznane za skuteczne doręczenie ?

    Polecam wszystkim, którzy nie chcą być wydymani w taki sposób o złożenie na poczcie żądania otrzymywania zawiadomień w formie elektronicznej na adres email lub telefon. Nikt was wtedy nie wydyma jak sprawdzacie regularnie maila :)

    Odpowiedz
  • Krytyczny(2015-07-03 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Gość: A pomyślałeś może, że jako przedsiębiorca masz obowiazek zapewniania obiegu korespondencji, tj. powieszenia skrzynki pocztowej na kamienicę/dom lub bramę, gdy jest zamknięta i skrzynka powieszona na murze jest niedostępna dla listonosza?

    POlak: do Urzędu Skarbowego możesz wysłać wniosek pocztą i będą miały zastosowanie TAKIE SAME zasady doręczenia jak do przedsiębiorcy!

    Odpowiedz