statystyki

Niedbały podatnik nie zrzuci winy na listonosza: Zawiadomienie o przesyłce umieszczone w bramie jest skuteczne

autor: Patrycja Dudek03.07.2015, 07:52; Aktualizacja: 03.07.2015, 08:43
Listonosz nie zastał przedsiębiorcy na miejscu.

Listonosz nie zastał przedsiębiorcy na miejscu.źródło: ShutterStock

Skrzynka pocztowa musi być umieszczona w miejscu dostępnym dla doręczyciela. W przeciwnym wypadku zawiadomienie o przesyłce zostanie umieszczone w bramie i też będzie skuteczne – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, u którego urząd zweryfikował rozliczenia w VAT. Decyzja kończąca kontrolę została wysłana na adres zamieszkania podatnika, będący jednocześnie adresem prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

Listonosz nie zastał przedsiębiorcy na miejscu. Chciał zostawić awizo w skrzynce pocztowej, ale nie miał jak wejść na teren kamienicy. W związku z tym zostawił zawiadomienie o przesyłce w bramie, a zatem w widocznym miejscu, przy wejściu na posesję. Ze względu na to, że przedsiębiorca nie zjawił się na poczcie w ciągu dwóch tygodni, pismo uznano za doręczone w trybie zastępczym.

Po dwóch miesiącach przedsiębiorca chciał się odwołać od decyzji. Tłumaczył, że dopiero się o niej dowiedział. Argumentował, że nie znalazł awiza, i dziwił się, że listonosz zostawił je w bramie, skoro zawsze korzysta ze skrzynki.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • r12(2015-07-06 05:56) Zgłoś naruszenie 00

  A co z danymi osobowymi, "wysoki" sądzie?
  Prawo wydumane stoi ponad prawem pisanym?

  Odpowiedz
 • R12(2015-07-06 06:01) Zgłoś naruszenie 00

  ~Krytyczny a pomyślałeś może o tym, że taki sposób "doręczania" koliduje z przepisami o ochronie danych osobowych albo, że danego dnia skrzynkę pocztowa mogą zniszczyć wandale? Co to znaczy 'niedbały podatnik' jak sugeruje tytuł artykułu?
  Czy interes fiskusa musi pogwałcać prawa obywatela?

  Odpowiedz
 • gosc(2015-07-03 10:37) Zgłoś naruszenie 00

  To może pozostawienie awiza na chodniku przed siedziba przedsiębiorcy wkrótce tez będzie uważane za skuteczne doręczenie ?
  Co za kraj absurdów

  Odpowiedz
 • jan(2015-07-03 13:02) Zgłoś naruszenie 00

  do gosc. Co za kraj kombinatorów.

  Odpowiedz
 • zdziwiona(2015-07-03 13:09) Zgłoś naruszenie 00

  Zawiadomienie o przesyłce umieszczone w bramie jest skuteczne???
  No i własnie w taki sposób, w imieniu prawa, wprowadza sie chaos i niesprawiedliwość społeczną.

  Odpowiedz
 • Polka(2015-07-03 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  do wypowiedzi 1
  Trafiłeś w dzisiątkę!
  No i między innymi z powodu takich absurdalnych zarządzeń, wielu Polaków ucieka z tego kraju. A potem ci, którzy ustanowili takie prawo płaczą w rękaw, że Polacy biorą nogi za pas, he he he...
  Dopóki będzie u nas królował absurd, tak długo będzie trwała ucieczka z tego kraju. Taka jest prawda.
  Ale wkrótce wybory. Więc będzie szansa zmienić tych, którzy wydają takie absurdalne przepisy. Na wybory trzeba iść i zagłosować według własnego uznania! Najgorzej jest na wybory nie iść.

  Odpowiedz
 • POlak(2015-07-03 13:29) Zgłoś naruszenie 00

  Czy jeśli zostawię pismo do urzędu skarbowego w drzwiach bo zazwyczaj po 15 jest już zamknięty to też będzie uznane za skuteczne doręczenie ?

  Polecam wszystkim, którzy nie chcą być wydymani w taki sposób o złożenie na poczcie żądania otrzymywania zawiadomień w formie elektronicznej na adres email lub telefon. Nikt was wtedy nie wydyma jak sprawdzacie regularnie maila :)

  Odpowiedz
 • Krytyczny(2015-07-03 14:50) Zgłoś naruszenie 00

  Gość: A pomyślałeś może, że jako przedsiębiorca masz obowiazek zapewniania obiegu korespondencji, tj. powieszenia skrzynki pocztowej na kamienicę/dom lub bramę, gdy jest zamknięta i skrzynka powieszona na murze jest niedostępna dla listonosza?

  POlak: do Urzędu Skarbowego możesz wysłać wniosek pocztą i będą miały zastosowanie TAKIE SAME zasady doręczenia jak do przedsiębiorcy!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane