Usługi zagranicznego pośrednika w znalezieniu klientów (podopiecznych) dla polskiej spółki zajmującej się opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi nie są w Polsce opodatkowane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o polską spółkę prowadzącą działalność w zakresie sprawowania opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w miejscu ich zamieszkania na terenie Niemiec. Powierzyła ona znalezienie klientów (podopiecznych) pośrednikom – podmiotom również z Niemiec.

Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pośrednika spółka przygotowuje ofertę. Pośrednik nie ma wpływu ani na zakres świadczonych usług, ani na wysokość wynagrodzenia. Przedstawia jedynie umowy klientom, sam ich nie podpisuje.

Po zawarciu przez spółkę umowy z klientem pośrednik jest odpowiedzialny za przekazywanie spółce informacji o zadowoleniu lub niezadowoleniu podopiecznego, o potrzebie zmiany opiekunki itp. Sam nie ma prawa do wydawania dyspozycji opiekunkom.

Z tytułu świadczonych usług otrzymuje co miesiąc od spółki wynagrodzenie w postaci prowizji. Jest ona płatna od momentu podpisania przez spółkę umowy z klientem do momentu zakończenia świadczenia usług.

Świadczenia podobne

Spółka uważała, że nie powinna potrącać w Polsce podatku u źródła od wynagrodzenia przekazywanego pośrednikowi.

Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że usługi świadczone przez pośredników mają wiele cech charakterystycznych dla usług wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.

Przepis ten wymienia rodzaje należności, od których polski płatnik musi pobrać podatek u źródła. Są to należności z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Dyrektor KIS uznał, że poszukiwanie klientów (podopiecznych) i przedstawianie im oferty dotyczącej opieki to czynność pośrednictwa reklamy. Z kolei pośrednictwo w przekazywaniu informacji zwrotnej o zadowoleniu klientów i ewentualnej potrzebie zmiany opiekunki to – według fiskusa – typowe badanie nastroju klientów, czyli badanie opinii (rynku). Natomiast za usługę doradczą dyrektor KIS uznał akceptację listy opiekunów przez pośrednika, przy której brane są pod uwagę oczekiwania klientów.

Wypłacane zatem za granicę należności za usługi pośrednika są objęte w Polsce podatkiem u źródła – stwierdził dyrektor KIS.

A jednak niepodobne

Stanowiska tego nie podzielił WSA w Warszawie. Stwierdził, że usługi pośrednika nie są podobne do świadczeń wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Nie mieszczą się w kategorii usług reklamowych, doradczych ani badania rynku. Zadaniem pośrednika jest tylko wybór potencjalnych klientów oraz uwzględnienie ich preferencji w zakresie doboru opiekuna. Nie jest to reklama, nie można mówić także o zarządzaniu ani kontroli, bo w świetle zawartej ze spółką umowy takie prawa nie przysługują pośrednikowi – stwierdził WSA. Wyrok jest nieprawomocny. ©℗

orzecznictwo