Podatnik, który odliczył od dochodu część kosztów wymiany okna, a potem dostał od spółdzielni zwrot poniesionych wydatków, musi na bieżąco doliczyć w zeznaniu rocznym pierwszą kwotę do przychodu – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o właścicielkę spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, która w 2005 r. za własne pieniądze wymieniła okna. Wartość tej inwestycji odliczyła od dochodu w ramach ulgi mieszkaniowej.
W 2014 r. spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła jej z funduszu remontowego koszt wymiany okien. Kobieta uważała, że nie będzie musiała zapłacić podatku od tych pieniędzy, bo – jak wskazywała – wynika to z interpretacji ogólnej ministra finansów z 10 października 2013 r. (nr DD3/033/184/CRS/RD-94536/13). Minister potwierdził w niej, że zwrot wydatków na wymianę okien z funduszu remontowego nie jest przychodem. Kobieta sądziła więc, że nie ciążą już na niej żadne obowiązki wobec fiskusa.
Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił, że podatniczka nie może równocześnie korzystać z dwóch preferencji – odliczyć wydatki w ramach ulgi mieszkaniowej i zarazem nie płacić PIT od równowartości inwestycji zwróconej przez spółdzielnię. Powinna więc w zeznaniu rocznym za 2014 r. (czyli za rok otrzymania pieniędzy ze spółdzielni) uwzględnić kwotę poprzednio odliczoną w zeznaniu podatkowym za 2005 r. – proporcjonalnie do dokonanego zwrotu. Taki obowiązek wynika wprost z art. 45a ust. 3a ustawy o PIT – podsumował dyrektor.