Jako rolnik prowadzę kilkuhektarowe gospodarstwo rolne położone na terenie miasta. Od lipca 2023 r. zamierzam wynajmować trzy pokoje w budynku mieszkalnym położonym na terenie gospodarstwa turystom w ramach agroturystki, ponieważ okolica bardziej przypomina wieś niż miasto. Czy świadczona przeze mnie usługa najmu krótkoterminowego o charakterze agroturystycznym będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Zastosowanie tego zwolnienia w odniesieniu do wynajmu pokoi gościnnych uzależnione jest od spełnienia łącznie kilku warunków:

  • najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
  • budynki mieszkalne, w których znajdują się wynajmowane pokoje, są położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
  • przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Celem omawianego zwolnienia jest wspieranie działalności agroturystycznej prowadzonej na terenach wiejskich w gospodarstwach rolnych. Ustawodawca nie objął jednak zwolnieniem wszelkich dochodów z agroturystyki, a jedynie dochody uzyskiwane z wynajmu pokoi gościnnych (przy spełnieniu określonych warunków) i z wyżywienia osób wynajmujących te pokoje.

Należy dodać, że dla celów PIT chodzi o gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym (art. 2 ust. 4 ustawy o PIT). Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 ustawy o podatku rolnym (tj. gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, niemającej osobowości prawnej (art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym).

Aby można było skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, budynek mieszkalny, w którym znajdują się wynajmowane pokoje, musi być położony w gospodarstwie rolnym na terenach wiejskich. W analizowanym przypadku przesłanka ta nie jest spełniona, należące do rolnika gospodarstwo rolne położone jest bowiem na terenie miasta. Zatem uzyskiwane przez rolnika dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym położonym w jego gospodarstwie rolnym nie będą mogły podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT (por. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.263.2023.1.JS). ©℗