System informatyczny, który ma rozpoznać, kto dzwoni na Krajową Informację Podatkową (KIP), nie będzie wprowadzony bez zgody podatnika – ogłosił na środowej konferencji wiceminister finansów Jacek Kapica.
Wyjaśnił, że w związku z modernizacją KIP zakupione zostało urządzenie contact center, które umożliwi obsługę podatników telefoniczną, internetową, a także multimedialną. Jednym z modułów jest możliwość identyfikacji głosowej, co wzbudziło liczne wątpliwości.
– W tym roku KIP udostępni swoje usługi pracownikom administracji podatkowej i to oni będą jedynymi identyfikowanymi w ten sposób osobami – zapewnił Jacek Kapica.
Dodał, że jeżeli resort zdecyduje się na objęcie biometrią podatników, to konieczna będzie ich akceptacja.
– Każdy musiałby się na to zgodzić – podkreślił wiceminister.
Zapowiedział też nowe ułatwienia dla podatników. Chodzi m.in. o wstępnie wypełniony PIT-37, który w rozliczeniu za 2015 r. ma być dostępny również dla emerytów i rencistów. W tym roku (w rozliczeniu za 2014 r.) podatnicy sami musieli uzupełnić dane, jeżeli ich dochody pochodziły od organów rentowych.
– Dzięki zmianie emeryci będą mogli w łatwy sposób przekazać 1 proc. PIT organizacjom pożytku publicznego – tłumaczył wiceminister Kapica. Wypełnione wstępnie zeznanie (dostępne po zalogowaniu do Portalu Podatkowego) trzeba będzie uzupełnić jedynie o numer KRS wybranej OPP.
Z kolei od 20 czerwca na portalu będzie można sprawdzić, czy kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Potrzebny będzie tylko ich NIP. Jacek Kapica przekonywał, że taka wiedza jest ważna dla bezpieczeństwa transakcji, np. w obrocie paliwami, gdy w grę wchodzi solidarna odpowiedzialność sprzedawcy i nabywcy za rozliczenie VAT. Dziś usługa weryfikacji podatnika funkcjonuje jedynie w zakresie VAT-UE.
Zyskać mają również obywatele, którzy korzystają z pomocy społecznej, np. otrzymują świadczenia rodzinne.
Nie będą już musieli chodzić do urzędów skarbowych po zaświadczenie o dochodach lub przedkładać oświadczenia w tej sprawie. Miejskie ośrodki pomocy społecznej od lipca będą pobierały informacje bezpośrednio z systemu informatycznego.