Jeżeli zamawiający zgodzi się na niższą karę umowną niż ta, której początkowo żądał, to wykonawca usługi nie ma z tego tytułu przysporzenia podatkowego – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pierwotnie w tej sprawie zamawiający wysłał wykonawcy 19 not obciążeniowych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, łącznie na ok. 458 tys. zł. Wykonawca nie zgadzał się z ich zasadnością i je zwracał.

Gdy sprawa znalazła się w sądzie, strony postanowiły polubownie zakończyć spór, bo nie chciały narażać się na przewlekłość postępowania, koszty i stratę czasu. W zawartej ugodzie wykonawca zobowiązał się zapłacić zamawiającemu połowę żądanej kwoty. Zapisano, że wyczerpuje to wszystkie roszczenia z tytułu realizacji umowy. Sąd ugodę zatwierdził. Powstało pytanie o podatkowe skutki dla wykonawcy.

Dyrektor KIS potwierdził, że zmniejszenie roszczeń nie będzie w tym przypadku przychodem, bo nie doszło do umorzenia zobowiązania, tylko do polubownego uzgodnienia rozmiaru odpowiedzialności wnioskodawcy. ©℗