Prawo do podatkowej preferencji dają również odpisy amortyzacyjne dokonywane w latach 2022–2026 od robotów nabytych i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka posiadająca maszyny i urządzenia nabyte zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2022 r. Spółka je amortyzuje, a odpisy zalicza do kosztów uzyskania przychodów.

Te maszyny i urządzenia spełniają definicję robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT. Spółka rozważa więc skorzystanie w tym zakresie z ulgi na robotyzację. Pozwala ona odliczyć od podstawy opodatkowania dodatkowe 50 proc. kosztów uzyskania przychodów (także w postaci odpisów amortyzacyjnych).

Firma chciała się upewnić, że ulga w tym zakresie przysługuje również na środki trwałe nabyte i wprowadzone do ewidencji przed 1 stycznia 2022 r., byle tylko spełniały one definicję robota przemysłowego.

Odpisy z lat 2022–2026

Jej wątpliwości wynikały z tego, że ta preferencja obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2022 r. Spółka argumentowała jednak, że ani w art. 38eb, ani w żadnym innym przepisie ustawy o CIT nie zastrzeżono, że ulga dotyczy wyłącznie robotów nabytych po 31 grudnia 2021 r.

Wskazała, że zgodnie z art. 38eb ust. 5 odliczenie dotyczy kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r. Kluczowy jest więc moment rozpoznania amortyzacji jako kosztu uzyskania przychodu, a nie moment faktycznego zakupu robota – argumentowała spółka.

Uważała, że nie ma znaczenia, czy kupiła roboty przed 1 stycznia 2022 r., czy później. Istotne jest, że w okresie od 1 stycznia 2022 r. do końca 2026 r. ponosi i będzie ponosić koszty związane z tym zakupem (poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych).

Dyrektor KIS uznał jej stanowisko za prawidłowe. Stwierdził, że jeśli środki trwałe nabyte przed 1 stycznia 2022 r. spełniają definicje zawarte w przepisach o uldze na robotyzację i nie zostały w całości zamortyzowane przed 1 stycznia 2022 r., to część odpisów amortyzacyjnych stanowiąca koszty uzyskania przychodu po 1 stycznia 2022 r. może być objęta dodatkowym odliczeniem.

Także przy zwolnieniu

Dyrektor KIS potwierdził też, że przeszkodą nie jest tu korzystanie przez spółkę ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT, czyli zezwolenia na działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz decyzję o wsparciu na realizację nowych inwestycji. Firma zaznaczyła, że nie będzie korzystała z ulgi na robotyzację w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które będą przez nią uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.

Dyrektor KIS wskazał, że podatnikowi korzystającemu ze zwolnień na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a przysługuje prawo do ulgi na robotyzację jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów. Tak wynika z art. 18d ust. 6 ustawy o CIT.©℗