ZUS zmienia umowę o dzieło na zlecenie? Oznacza to wyższy podatek

autor: Mariusz Szulc04.05.2015, 07:44; Aktualizacja: 06.10.2015, 19:45
umowa prawo prawnik

Jeśli zakład zakwestionuje umowę cywilnoprawną i uzna, że nie chodziło w niej o określony rezultat, a tylko o staranne działanie, to stwierdzi, że obie strony wcale nie zawarły umowy o dzieło, lecz zlecenia lub świadczenia usług.źródło: ShutterStock

Jeśli ZUS zmieni kwalifikację umowy z dzieła na zlecenie – zmienia się także wysokość kosztów podatkowych. Wiąże się to z koniecznością dopłaty i przez zatrudniającego, i zatrudnionego

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • młody(2015-05-05 06:58) Zgłoś naruszenie 32

  Ja nie chce pracować na czarno, tylko na umowę o pracę. Mieć opłacane wszystkie składki, mimo tego co napisał w komentarzach tzw. "Inspektor Pracy". Bardzo dobrze, że ZUS kontroluje umowy o dzieło, powinien to robić w jeszcze większej skali. Do pracodawców, nie stać was na pracownika, nie zatrudniajcie, tylko sami pracujcie.

  Bardzo Proste.

  Odpowiedz
 • oburzona Polka(2015-05-06 17:14) Zgłoś naruszenie 22

  A niby dlaczego pracownik, który został zatrudniony przez pracodawcę na umowę o dzieło (bo innej umowy pracodawca nie chciał zawrzeć) ma ponosić konsekwencje oszustwa pracodawcy???!!! I niby dlaczego ma on płacić na ZUS aż za 5 lat wstecz??? Przecież to nie od pracownika zależało, aby pracodawca zawarł z nim inną umowę niż umowa o dzieło?? A na chleb trzeba było przecież zapracować!
  Najpierw ustanawiane jest szkodliwe prawo, a potem wymaga się kar. Szok.

  Czy aby ktoś tu czegoś nie przerósł??? To jest skandaliczne traktowanie pracownika, który jest Bogu ducha winien, a obarcza sie go karami!!! Jeden wielki skandal, i tyle.
  A potem płaczą w rękaw, że Polacy masowo uciekają z tego kraju... A co ma ich tu zatrzymać? Coraz bardziej restrykcyjne i niesprawiedliwe prawo?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bankructwo(2015-05-05 07:18) Zgłoś naruszenie 00

  ZUS to ok 20 000 tysięcy ludzi za dużo, którzy przejadają 1,5 mld zł rocznie z naszych emerytur!!!

  Odpowiedz
 • ozusowany(2015-05-05 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Głównym problemem jest to, że prawo jest ułomne, a przedsiębiorca mając jakąkolwiek jego interpretację z ZUS lub US czy PIP, nie może być pewnym, ze za 4 lata ktoś do niego nie zapuka i nie powie "Od dziś X nie interpretujemy jako X tylko jako Y więc naliczamy zaległe koszty z odsetkami. Sorry taki mamy klimat". I nagle okazuje się, że podmiot rozpoczynając działalność, sięga po opinie i interpretacje przepisów, działa zgodnie z prawem, a po kilku latach uznawany jest za złodzieja. Nie dlatego, że kombinował, oszukiwał itp, ale dlatego że np. na skutek różnych ruchów społecznych, związkowych i politycznych - dany organ postanawia nagle inaczej interpretować zapisy jakiejś Ustawy. I okazuje się że kilka tysięcy przedsiębiorców z dnia na dzień zostaje oszustami mimo iż jeszcze przed chwilą wszyscy im mówili, że działają zgodnie z prawem, dawali zaświadczenia o niezaleganiu itp itd. Dziki kraj gdzie prawo nie opiera się na przepisach tylko nad ich dowolnej, ciągle zmienianej interpretacji. Dziki kraj.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2015-05-04 20:33) Zgłoś naruszenie 00

  Czy dziwicie się że młodzi ludzie nie chcą płacić już ZUSu ,że wolą pracować na czarno ?
  Niejaki Rezydent Komorowski "strażnik zyrandoli "oraz Tusk "były cpunek ze Świetlika Im to doskonale wyłozyli"!
  ...Rezydent ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy otrzyma się 20% swojej ostatniej płacy jako emeryture ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgode na POdwyzszenie wieku emerytalnego. Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go mililony młodych którzy po takiej informacjci powiedzą _ to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro i Ci i Inni nas okradną- wyjeżdżamy lub idziemy w podziemie.! Strzelił tym samym sobie rezydent przezd wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiare w co kolwiek więc po co płacić składki? Oto co rozpowszechnia Młody człowiek w Internecie :"Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka."
  Oni znów okradli ZUS -- ,za obecnie wysokie składki Wy obiecujecie coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pój dę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się.
  I tak Oto wiekszość społeczeństwa widząc co zrobił Tusk juz nie chce płacić na nic. . POdatki i tak pójdą na spłacenie długów pozostawionych przez Donalda Tuska za murawy na stadionach a ZUS zostanie rozkradziony przez wszystkich innych niz Ci którzy na niego łozyli dlatego ZUS dziadowieje coraz bardziej. Już nikt nikomu nie wierzy i uwierzy. tak się zamykają rządy POlitycznych oszustów."tak więc Komor powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

  Odpowiedz
 • Rozmowa z nie douczonymi lemingami(2015-05-04 20:51) Zgłoś naruszenie 00

  ZUS robi coraz głupszy ... niż Fiskus.
  Z urzędnikami Fiskusa to można chociaż merytorycznie rozmawiać,
  natomiast rozmowa merytoryczna z urzędasami ZUS
  sprowadza się na przytaczaniu przez Nich ... "merytorycznego" argumentu :
  "... NIE, ... BO NIE ! "
  Jeśli przetłumaczenie tekstu piosenki z angielskiego na polski nie jest dla Nich dziełem,
  to nawet ... OSIOŁ by się pokusił ... na tak rozumienie litery i ducha prawa autorskiego.

  Odpowiedz
 • witek(2015-05-06 19:28) Zgłoś naruszenie 00

  Pierwsza i zasadnicza sprawa: Dlaczego w Polsce można dokonywać zmian prawa wstecz? Raz ZUS i Urząd Skarbowy coś określa, to nie powinien zmieniać interpretacji. Dlaczego sądy udają głupiego? Dobrze, jak jakiś trzeźwy sędzia stanie po stronie petenta, bo większość broni przestępców, karząc broniących się za "przekroczenie granic obrony koniecznej". A bandyta daje mu łapówę. Wiem to od sędziego, ale sądownictwo walczy o pełną niezawisłość. Wtedy to będziemy mogli im "nakukać".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane