statystyki

VAT: Nie ma darmowej usługi, jeśli jest wynagrodzenie

autor: Mariusz Szulc04.05.2015, 07:46; Aktualizacja: 04.05.2015, 10:19
Podatki

Pytanie zadał przedsiębiorca prowadzący działalność deweloperską.źródło: ShutterStock

Użyczenie nieruchomości jest usługą opodatkowaną VAT, nawet jeżeli świadczeniobiorca musi opłacać tylko koszty mediów – wynika z interpretacji dyrektora łódzkiej izby.

Pytanie zadał przedsiębiorca prowadzący działalność deweloperską. Inwestował w budowę nieruchomości, licząc na ich późniejszą sprzedaż bądź wynajem. Z tego tytułu miał też prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jedna z inwestycji sąsiadowała z budynkiem należącym do innej firmy. Jego właściciel narzekał na niedogodności związane z prowadzonymi obok pracami budowlanymi. Deweloper postanowił więc wykupić całą sąsiadującą działkę, by na niej również prowadzić inwestycję. W zamian za to zaproponował dotychczasowemu właścicielowi przeniesienie siedziby w inne miejsce. W tym celu zawarł z podmiotem trzecim umowę najmu pomieszczeń biurowych. Zobowiązał się płacić z tego tytułu czynsz i koszty mediów. Deweloper postanowił natomiast nieodpłatnie użyczyć wynajmowane biuro właścicielowi działki, którą planował kupić. Umówili się, że deweloper będzie nadal płacił czynsz i inne opłaty, a właściciel działki zwróci mu tylko koszty mediów.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane