statystyki

VAT: Nie ma darmowej usługi, jeśli jest wynagrodzenie

autor: Mariusz Szulc04.05.2015, 07:46; Aktualizacja: 04.05.2015, 10:19
Podatki

Pytanie zadał przedsiębiorca prowadzący działalność deweloperską.źródło: ShutterStock

Użyczenie nieruchomości jest usługą opodatkowaną VAT, nawet jeżeli świadczeniobiorca musi opłacać tylko koszty mediów – wynika z interpretacji dyrektora łódzkiej izby.

Pytanie zadał przedsiębiorca prowadzący działalność deweloperską. Inwestował w budowę nieruchomości, licząc na ich późniejszą sprzedaż bądź wynajem. Z tego tytułu miał też prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jedna z inwestycji sąsiadowała z budynkiem należącym do innej firmy. Jego właściciel narzekał na niedogodności związane z prowadzonymi obok pracami budowlanymi. Deweloper postanowił więc wykupić całą sąsiadującą działkę, by na niej również prowadzić inwestycję. W zamian za to zaproponował dotychczasowemu właścicielowi przeniesienie siedziby w inne miejsce. W tym celu zawarł z podmiotem trzecim umowę najmu pomieszczeń biurowych. Zobowiązał się płacić z tego tytułu czynsz i koszty mediów. Deweloper postanowił natomiast nieodpłatnie użyczyć wynajmowane biuro właścicielowi działki, którą planował kupić. Umówili się, że deweloper będzie nadal płacił czynsz i inne opłaty, a właściciel działki zwróci mu tylko koszty mediów.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane