Podatnicy, którzy w 2022 r. opodatkowywali swoje dochody tzw. podatkiem liniowym lub opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą po zakończeniu roku wybrać skalę podatkową - przypomniało w środę Ministerstwo Finansów. Dodano, że służy do tego PIT-36 lub PIT-36S.

Według MF podatnicy, którzy wybiorą to rozwiązanie, będą mogli rozliczyć się z zastosowaniem 12-proc. stawki PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej za cały ubiegły rok.

Resort zastrzega jednocześnie, że jeżeli podatnik złoży najpierw PIT-28 (PIT-28S) lub PIT-36L (PIT-36LS), to dla wykazanych w nich dochodów (przychodów) nie będzie mógł już wybrać skali podatkowej w PIT-36 (PIT-36S), nawet jeśli złoży PIT-36 (PIT-36S) w terminie.

Jak wskazano, w przypadku wyboru skali podatkowej dla dochodów z 2022 r. z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym w PIT-36 (PIT-36S) podatnicy wykazują dochody, które w 2022 r. opodatkowywali podatkiem liniowym. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym przed 1 lipca 2022 r. Zaliczki za poszczególne miesiące albo kwartały, które podatnicy powinni obliczać i wpłacać według stawki 19 proc., wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej.

Z kolei wybór skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. z działalności gospodarczej opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznacza, że w PIT-36 (PIT-36S) podatnicy wykazują przychody, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy powinni obliczać i wpłacać, wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej. Przed złożeniem zeznania podatnicy zakładają podatkową księgę przychodów i rozchodów i na jej podstawie obliczają dochód z działalności gospodarczej na zasadach obowiązujących podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Natomiast wybór skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznacza, że w PIT-36 podatnicy wykazują przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy wpłacali, wykazują w PIT-36 jako dokonane wpłaty na poczet podatku dochodowego.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, w przypadku wyboru skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. z najmu prywatnego opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w PIT-36 podatnicy wykazują przychody z najmu prywatnego, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy wpłacali, wykazują w PIT-36 jako dokonane wpłaty na poczet podatku dochodowego.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski