Bieżnia elektryczna służy przywracaniu sprawności osoby niepełnosprawnej. Dlatego jej zakup można rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to kobieta, która ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wystawione przez lekarza orzecznika KRUS. Pobiera z tego tytułu rentę.

W 2021 r. przeszła operację stawu biodrowego i otrzymała zalecenie dalszej rehabilitacji. Kupiła w tym celu bieżnię elektryczną. Wyjaśniła, że ćwicząc w domu, nie musi jeździć do punktu rehabilitacji, co byłoby dla niej bardzo uciążliwe. Dodała, że zakup ten zasugerował jej fizjoterapeuta, bo z podobnego sprzętu korzystała w ośrodku rehabilitacyjnym.

Chciała się upewnić, że może odliczyć poniesiony wydatek na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala osobie niepełnosprawnej odjąć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Artykuł 26 ust. 7a pkt 3 precyzuje, że chodzi m.in. o wydatki na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego).

Warunkiem ich odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, m.in. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy (art. 26 ust. 7d ustawy o PIT).

Dyrektor KIS uznał stanowisko kobiety za prawidłowe. Zaznaczył tylko, że aby można było skorzystać z ulgi:

  • musi zachodzić ścisły związek pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności (w tym celu podatnik powinien np. okazać zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę),
  • kupiony sprzęt musi być wykorzystywany w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu i ułatwiać wykonywanie czynności życiowych.

Dyrektor KIS stwierdził więc, że choć bieżnia może być wykorzystywana przez każdą osobę (również zdrową), to w tym przypadku bezspornie służy przywracaniu sprawności organizmu i niewątpliwie spełnia warunki urządzenia niezbędnego w rehabilitacji. Tym samym spełnione jest kryterium, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT, i może odliczyć wydatki na bieżnię.

Fiskus potwierdził także, że kobieta, mimo iż nie ma określonej grupy inwalidztwa, została uznana za całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym. Może więc korzystać z ulgi rehabilitacyjnej określonej dla II grupy inwalidztwa, o której mowa art. 26 ust. 7f pkt 2 lit. a ustawy o PIT. ©℗

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 20 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1037.2022.2.AC