Według resortu finansów nowe rozwiązanie to odpowiedź na zmieniające się otoczenie i oczekiwania społeczne, co do funkcjonowania administracji podatkowej. Ustawa przewiduje połączenie izb i urzędów skarbowych, które odbywać się ma na poziomie każdego województwa.

Zgodnie z nowelizacją izba skarbowa i podległe jej urzędy skarbowe staną się jedną jednostką budżetową. Zadania dyrektora generalnego oraz kierownika jednostki budżetowej pełnił będzie dyrektor izby skarbowej, natomiast pracodawcą osób zatrudnionych w tak rozumianym urzędzie będzie izba skarbowa.

Dyrektor izby skarbowej będzie odpowiadał za wszystkie tzw. procesy pomocnicze, realizowane dotychczas odrębnie przez izby i urzędy. Chodzi o obsługę finansową i kadrową, zarządzanie majątkiem, remonty i inwestycje, zamówienia publiczne, obsługę informatyczną, audyt, kontrolę zarządczą, zarządzanie jakością, komunikacją oraz informacjami prawnie chronionymi.

Naczelnicy urzędów skarbowych pozostaną organami podatkowymi pierwszej instancji i organami egzekucyjnymi, a dyrektorzy izb jak dotychczas organami nadzoru i organami podatkowymi drugiej instancji.

"Zmiany te wpłyną pozytywnie na wydajność, przejrzystość i szybkość działania administracji podatkowej, a także poprawią skuteczność w zakresie koordynacji realizowanych zadań oraz poziom świadczenia usług publicznych. Pozwolą również lepiej wykorzystać istniejące zasoby kadrowe, co przełoży się na jakość realizowanych zadań związanych z obsługą i wsparciem podatnika, poborem podatków oraz dyscypliny podatkowej, które odgrywają istotną rolę w realizacji podstawowego celu administracji podatkowej" - uważa Ministerstwo Finansów.

Resort zapewnia, że zmiany nie doprowadzą do likwidacji urzędów skarbowych a pracownicy zadania będą realizować w nowej formule organizacyjnej. "Część osób zatrudnionych w komórkach zajmujących się do tej pory zadaniami pomocniczymi (np. rachunkowością budżetową, kadrami, informatyką) będzie wykonywała swoje zadania bezpośrednio w strukturze izb skarbowych. Część z nich rozpocznie realizację innych zadań, takich jak obsługa podatnika, kontrola podatkowa, czy egzekucja administracyjna" - poinformowano.

Zdaniem resortu finansów podatnicy odczują poprawę pracy urzędów skarbowych w zakresie ich obsługi - wzrośnie efektywność urzędów, usprawnione zostaną procesy wewnętrzne. Administracja podatkowa będzie mogła skoncentrować się gównie na zadaniach podstawowych i lepiej gospodarować powierzonymi środkami publicznymi.