statystyki

Spadkobiercy nie przejmują po zmarłym skargi na interpretację

autor: Katarzyna Jędrzejewska01.04.2015, 07:15; Aktualizacja: 01.04.2015, 07:25
Podatki

Sąd wyjaśnił, że sposób procedowania po śmierci podatnika zależy od tego, czy sprawa dotyczyła wyłącznie praw i obowiązków ściśle związanych z jego osobą.źródło: ShutterStock

Interpretacja indywidualna dotyczy praw i obowiązków ściśle związanych z osobą skarżącego. Jeśli zatem on umrze, to sąd musi umorzyć postępowanie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd wyjaśnił, że sposób procedowania po śmierci podatnika zależy od tego, czy sprawa dotyczyła wyłącznie praw i obowiązków ściśle związanych z jego osobą. Jeśli tak faktycznie było, to sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.

Zdaniem NSA z samej już tylko nazwy oraz charakteru prawnego interpretacji indywidualnej można wnioskować, że jest to prawo ściśle związane z osobą zmarłego. Zapewnia mu bowiem – i tylko jemu – ochronę prawną na wypadek, gdyby się okazało, że organ udzielający interpretację się pomylił.

Wprawdzie z orzecznictwa wynika, że ochrona przysługuje także następcom prawnym, ale – jak podkreślił NSA – chodzi o następców prawnych przekształcanych spółek, a nie spadkobierców. W przeciwieństwie do następców prawnych, spadkobiercy nie wstępują w prawa i obowiązki spadkodawcy, lecz jedynie je przejmują. To oznacza, że spadkobierca, wobec którego orzeczono o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spadkodawcy, odpowiada za cudzy, a nie swój podatek – przypomniał NSA.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane