Zamierzamy świadczyć usługi elektroniczne, nadawcze i telekomunikacyjne na rzecz ludności z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jak ustalamy miejsce świadczenia usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych na rzecz osób indywidualnych?
W przypadku usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, m.in. osób indywidualnych, ustawodawca w sposób szczególny ustala miejsce świadczenia usług. Nie stosujemy tutaj zasady zawartej w art. 28c ust. 1 ustawy o VAT, że miejscem świadczenia tych usług jest miejsce siedziby działalności gospodarczej usługodawcy.
Wyjaśnijmy, że na potrzeby stosowania przepisów o miejscu świadczenia usług przez podatnika rozumie się, stosownie do art. 28a pkt 1 ustawy o VAT:
a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ustawy o VAT,
b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.
I tak, stosownie do art. 28k ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
PRZYKŁAD
Miejsce świadczenia
Firma z Rzeszowa świadczy usługi elektroniczne na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) zamieszkałych w:
● Polsce – miejscem świadczenia usług jest Polska,
● Niemczech – miejscem świadczenia usług są Niemcy,
● Austrii – miejscem świadczenia usług jest Austria,
● Szwajcarii – miejscem świadczenia usług jest Szwajcaria.