statystyki

Otrzymana dywidenda jest przychodem finansowym

autor: Katarzyna Trzpioła30.03.2015, 08:33

W marcu 2015 r. otrzymaliśmy informację, że za 2014 r. należy się nam dywidenda w bardzo dużej wysokości od spółki, w której posiadamy udziały. Dywidendę kasowo otrzymamy dopiero w maju 2015 r. Kiedy i jakich księgowań powinnam dokonać? Czy dywidendę powinnam ująć w przychodach 2014 r. i zmienić sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości otrzymana dywidenda to przychód finansowy. W księgach rachunkowych zaś przychody z tytułu dywidendy zalicza się do przychodów finansowych jednostki i ujmuje w kwocie brutto tej dywidendy na koncie „Przychody finansowe”. Przyznaną dywidendę zalicza się do przychodów finansowych na dzień powzięcia przez właściwy organ spółki uchwały o podziale zysku, chyba że w uchwale określono inny dzień prawa do dywidendy. Zapisu tego należy dokonać na podstawie dowodu „PK – Polecenie księgowania”, sporządzonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane