Wymiana udziałów i połączenie spółki polskiej z maltańską nie będzie podlegać klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, jeśli działania te będą miały charakter ściśle biznesowy – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej.
Wymiana udziałów i połączenie spółki polskiej z maltańską nie będzie podlegać klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, jeśli działania te będą miały charakter ściśle biznesowy – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej.
Chodziło o sytuację, w której wspólnicy spółki maltańskiej zamierzali wnieść 100 proc. jej udziałów do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zamian otrzymaliby nowo wyemitowane udziały polskiego podmiotu. Nadwyżka ponad ich wartość nominalną zostałaby przekazana na kapitał zakładowy spółki z o.o. Następnie doszłoby do przejęcia – w drodze połączenia zwykłego – spółki maltańskiej przez spółkę z o.o. (jako spółkę matkę posiadającą 100 proc. spółki maltańskiej), czyli do połączenia transgranicznego.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej potwierdził, że wobec takiej operacji nie może być stosowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Nie zostaną bowiem spełnione wszystkie warunki wymienione w art. 119a ordynacji podatkowej.
Szef KAS przyznał, że w wyniku planowanej operacji powstanie korzyść podatkowa i to na gruncie PIT, CIT i PCC. Jeżeli bowiem planowana wymiana udziałów nie ma na celu unikania opodatkowania, to będzie neutralna podatkowo zgodnie z art. 24 ust. 8a i art. 24 ust. 19 ustawy o PIT.
Nie będzie ona również objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wprawdzie zasadniczo objęcie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny jest traktowane jako opodatkowana zmiana umowy spółki, ale od tej zasady przewidziano wyjątek. Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC podatku nie ma, gdy zmiana umowy spółki jest związana z wniesieniem do niej udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów – przypomniał szef KAS.
Dodał, że korzyść podatkowa powstanie również na gruncie CIT, bo planowane połączenie transgraniczne będzie neutralne podatkowo zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT, jeżeli tylko zostaną spełnione warunki z art. 12 ust. 13 i 14 ustawy o CIT.
Jeżeli jednak korzyść podatkowa nie będzie głównym ani jednym z głównych celów planowanej restrukturyzacji, to nie będzie mowy o zastosowaniu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – stwierdził szef KAS.
Zwrócił uwagę na to, co wynikało z wniosku o wydanie opinii zabezpieczającej – celem planowanych operacji miało być ograniczenie kosztów poprzez zakończenie działalności niepotrzebnej już wspólnikom spółki maltańskiej oraz kontynuacja działalności inwestycyjnej na terytorium Polski. Zdaniem szefa KAS są to racjonalne argumenty na gruncie zarówno organizacyjnym, ekonomicznym, jak i biznesowym. Celem wspólników nie będzie bowiem spieniężenie wartości udziałów spółki maltańskiej, a reorganizacja modelu prowadzonej działalności.
Ponadto – jak przyznał szef KAS – planowane wymiana udziałów i połączenie transgraniczne nie będą sprzeczne z celem przepisów unijnych dyrektyw 2009/133/WE oraz 2008/7/WE. Nie będą też miały charakteru sztucznego, skoro nie zostaną w nie zaangażowani pośrednicy ani nie dojdzie do nieuzasadnionego dzielenia operacji.
Jeżeli więc planowana restrukturyzacja zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się celami zgodnymi z prawem, to nie może zostać wobec niej zastosowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – podsumował szef KAS.©℗
Szef KAS będzie miał więcej obowiązków
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakłada, że szef KAS będzie nie tylko wydawać opinie zabezpieczające w sprawie transgranicznych połączeń, przejęć czy przekształceń, lecz także opiniować zgodność takich operacji z prawem – dla potrzeb ich rejestracji przez sądy rejestrowe.
Zmiany miałyby wejść w życie od lutego 2023 r., ale projekt nowelizacji nie został jeszcze przyjęty przez rząd. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule „Fiskus zdecyduje, czy spółki się połączą lub podzielą” (DGP nr 249/2022).
Opinia zabezpieczająca szefa KAS z 2 grudnia 2022 r., sygn. DKP1.8082.4.2022
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama