statystyki

Podmioty powiązane będą musiały udokumentować więcej transakcji

autor: Joanna Pasymowska30.03.2015, 08:46

Wcelu wyznaczenia transakcji podlegających obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych zgodnej z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) trzeba sumować wartości transakcji zawieranych z tym samym podmiotem, nawet jeżeli nie są to transakcje jednorodne. Jeżeli łączna kwota wynikająca z danej umowy/umów dotyczących różnych świadczeń zawartych z podmiotem powiązanym w danym roku podatkowym przekroczy limit wskazany w ustawie o CIT, należy sporządzić dokumentację wszystkich transakcji realizowanych z tym podmiotem. Takie stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 17 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2849/12).

W powołanym orzeczeniu spółka będąca członkiem grupy kapitałowej zawiera wiele transakcji z krajowymi i zagranicznymi podmiotami z grupy, które różnią się między sobą co do typu i przedmiotu. Są to transakcje dotyczące przede wszystkim działalności podstawowej (np. usługi dystrybucji paliwa gazowego), jak również pobocznej (np. wynajem i dzierżawa nieruchomości). Według NSA w takiej sytuacji w celu określenia, czy wystąpił obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej do tych transakcji, należy zsumować wartość transakcji dotyczącej usług dystrybucji paliwa gazowego i transakcji wynajmu nieruchomości, i następnie taką wartość należy porównać z limitem 30 tys. euro dla usług.

Argumentem powoływanym przez NSA za takim podejściem było m.in. to, że ustawa o CIT wskazuje trzy rodzaje transakcji: świadczenie usług, sprzedaż lub udostępnianie wartości niematerialnych i prawnych oraz pozostałe przypadki. Transakcje podlegające dokumentowaniu należy grupować zgodnie z tym podziałem. Co więcej, odnoszenie wartości poszczególnych typów usług do wysokości limitu mogłoby w konsekwencji prowadzić do obejścia przepisów. Ponadto NSA podzielił pogląd wyrażony w tej samej sprawie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 9 lutego 2012 r. (sygn. akt III SA/WA 1506/11), że przy określaniu transakcji podlegających obowiązkowi dokumentacyjnemu nie ma znaczenia ich porównywalność czy jednorodność i w konsekwencji, bez względu na to, czego dotyczą usługi, stanowią świadczenia tego samego rodzaju.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane