Choć ogłoszone zostało porozumienie, to UE wciąż czeka na decyzję o nałożeniu na duże korporacje minimalnego 15-proc. podatku CIT.
Choć ogłoszone zostało porozumienie, to UE wciąż czeka na decyzję o nałożeniu na duże korporacje minimalnego 15-proc. podatku CIT.
Kwestia minimalnego podatku dochodowego od międzynarodowych korporacji działających na terenie Unii była kilkukrotnie blokowana, najpierw przez Polskę, a następnie przez Węgry. Budapeszt w ramach sprzeciwu za chęć zablokowania Węgrom środków budżetowych odmówił w ubiegłym tygodniu przyjęcia nowej daniny, a Komisja Europejska rozważała sposób wdrożenia jej bez konieczności uzyskania jednomyślności.
Tak się jednak nie stało. Za to Zbyněk Stanjura, szef resortu finansów sprawujących prezydencję w UE Czech, ogłosił, że w nocy z poniedziałku na wtorek osiągnięto porozumienie w sprawie dyrektywy zapewniającej minimalną efektywną stawkę podatkową 15 proc. dla dużych koncernów międzynarodowych. To realizacja zobowiązania, którego podjęło się w ramach OECD 137 państw świata. Celem wdrożenia jednolitego CIT jest zapewnienie sprawiedliwych, przejrzystych i stabilnych międzynarodowych ram opodatkowania osób prawnych.
Na razie jednak podatek został zaakceptowany przez ambasadorów państw członkowskich, którzy – jak informuje prezydencja czeska – zaakceptowali go jednomyślnie i żadne z państw nie zgłosiło na koniec swojego sprzeciwu. Teraz decyzja musi zostać przyjęta także przez ministrów finansów państw członkowskich w procedurze pisemnej.
To jednak nie przesądza jeszcze, czy podatek zostanie przyjęty. Polska bowiem nie zgłosiła swojego weta podczas rozmów ambasadorów państw członkowskich, ale – jak dowiadujemy się nieoficjalnie – zastrzegła, że ostateczną decyzję podejmie dopiero podczas procedury pisemnej. A procedura ma zostać zakończona dzisiaj wieczorem i dopiero wtedy dowiemy się, czy podatek ostatecznie zostanie przyjęty i będzie miał szansę wejść w życie.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wspomnianych korporacji, których przychody przekraczają łącznie 750 mln euro rocznie i będą dotyczyć wszystkich spółek, także zależnych, zlokalizowanych w dowolnym państwie członkowskim UE. Zgodnie z unijnymi regulacjami to jednak państwo członkowskie będzie odpowiedzialne za stosowanie nowych przepisów i pobieranie daniny.
Globalna reforma podatkowa została przygotowana w ramach OECD w październiku 2021 r. Obejmuje dwa filary, spośród których pierwszy dotyczy konieczności odprowadzania podatków w miejscu prowadzenia swojej działalności. Obecnie wciąż trwają prace nad jego wdrożeniem. Drugim filarem natomiast jest ograniczenie przenoszenia zysków do rajów podatkowych i objęcie międzynarodowych korporacji jednolitą stawką podatku od osób prawnych. Projekt dyrektywy w tej sprawie KE przedstawiła jeszcze w grudniu 2021 r. Na wdrożenie nowych regulacji do krajowych porządków prawnych państwa będą miały rok. Ostatecznym terminem wdrożenia nowej daniny na terenie całej UE jest bowiem 31 grudnia 2023 r. ©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama