Niemiecka spółka ma w Polsce zagraniczny zakład, gdy przez ponad 12 miesięcy świadczy tu usługi montażu, demontażu i najmu rusztowań budowlanych. Zapłaci w Polsce CIT od dochodów z całego projektu – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to niemiecka spółka, która świadczy usługi wspomagające procesy budowlane. Oferuje m.in. systemy do tymczasowego podparcia konstrukcji przy budowie mostów. Spółka nie ma w Polsce siedziby, oddziału, biura ani warsztatu. Wszelkie prace obliczeniowe są wykonywane z Niemiec. Pracownicy spółki są delegowani do Polski i z przywiezionych elementów wznoszą rusztowanie, które po zakończeniu prac jest demontowane, aby materiały i komponenty mogły zostać przetransportowane z powrotem do Niemiec.
Spółka spytała, czy jeżeli kontrakt jest realizowany dłużej niż 12 miesięcy, to dojdzie do powstania w Polsce zakładu podatkowego. Sądziła, że nie, bo – jak tłumaczyła – nie wykonuje tu prac budowlanych, a tylko udostępnia rusztowania. Uważała więc, że nie dotyczą jej przepisy o zakładzie typu budowlanego i że w związku z tym nie musi rozliczać tu podatku dochodowego.
Nie zgodził się z nią dyrektor KIS. Przypomniał, że w myśl art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy niemający w Polsce siedziby lub zarządu podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium RP. Chodzi m.in. o działalność prowadzoną poprzez położony tu zagraniczny zakład. Pojęcie to oznacza, zgodnie z art. 4a pkt 11 lit. b ustawy o CIT, plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd w innym państwie. Z kolei w świetle art. 5 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, gdy trwają przez ponad 12 miesięcy.
Dyrektor KIS nie zgodził się ze spółką, że nie wykonuje ona prac budowlanych. Przywołał komentarz do art. 5 ust. 3 Modelowej Konwencji OECD, z którego wynika, że terminy „budowa” i „montaż” obejmują m.in. prace instalacyjne rozumiane jako składanie wcześniej przygotowanych elementów produkcyjnych lub rusztowań w jedną całość.
Uznał więc, że jeśli spółka świadczy usługi przez ponad 12 miesięcy, to dojdzie do powstania w Polsce zakładu. To oznacza – według fiskusa – że dochody osiągnięte od dnia rozpoczęcia świadczenia usług w Polsce podlegają opodatkowaniu w naszym kraju (ograniczony obowiązek podatkowy). ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 2 grudnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.85.2022.2.OK