statystyki

W jaki sposób rozliczyć koszty wymiany szyby w wynajmowanym samochodzie ciężarowym

autor: Jerzy Tramski16.03.2015, 09:12

Firma wynajęła kontrahentowi samochód ciężarowy. W trakcie wynajmu zbita została szyba samochodu. Uzgodniono z kontrahentem, że pokryje on poniesiony przez firmę koszt zakupu i wymiany szyby. Czy prawidłowe będzie obciążenie kontrahenta fakturą?

Fakturami dokumentowana jest przede wszystkim sprzedaż dokonywana przez podatników VAT (art. 106a pkt 1 ustawy o VAT), a więc odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Czynności niestanowiące sprzedaży nie powinny być co do zasady dokumentowane fakturami VAT. Dotyczy to m.in. kar umownych i odszkodowań nakładanych na podatników. Kary umowne i odszkodowania nie podlegają bowiem opodatkowaniu VAT (zob. interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 sierpnia 2011 r., nr IPTPP3/443-28/11-4/IB, interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 listopada 2011 r., nr IPPP3/443-1165/11-2/MK czy interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 marca 2012 r., nr ILPP1/443-1546/11-4/KG) i nie stanowią sprzedaży podatników. Kary takie i odszkodowania nie powinny być zatem dokumentowane fakturami, lecz innymi dokumentami, np. notami obciążeniowymi.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane