statystyki

Przejęcie firmy wiąże się z następstwem prawnym

autor: Katarzyna Rosik16.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 16.03.2015, 08:29

Jeżeli przedsiębiorca w połowie miesiąca wnosi swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej, to dla celów VAT oboje oddzielnie składają deklarację VAT-7, ale to spółka powinna wykazać w niej całość podatku – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który 16 października 2012 r. wniósł – jako przyszły komplementariusz – całe swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej. Do 15 października 2012 r. wykonywał czynności opodatkowane VAT w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Sądził, że nie powinien już składać deklaracji VAT-7 za październik 2012 r., bo przepisy nie dopuszczają możliwości składania dwóch deklaracji VAT-7 za ten sam okres. Uważał, że deklarację powinna złożyć wyłącznie spółka, wykazując w niej wszystkie czynności, które miały miejsce w październiku.

Przedsiębiorca argumentował, że na skutek wniesienia przedsiębiorstwa do spółki wstąpiła ona z dniem aportu we wszystkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki związane z nabytym przedsiębiorstwem. Sukcesja ta w pełnej rozciągłości dotyczy także praw i obowiązków w VAT – uważał.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane