statystyki

Przejęcie firmy wiąże się z następstwem prawnym

autor: Katarzyna Rosik16.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 16.03.2015, 08:29

Jeżeli przedsiębiorca w połowie miesiąca wnosi swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej, to dla celów VAT oboje oddzielnie składają deklarację VAT-7, ale to spółka powinna wykazać w niej całość podatku – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który 16 października 2012 r. wniósł – jako przyszły komplementariusz – całe swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej. Do 15 października 2012 r. wykonywał czynności opodatkowane VAT w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Sądził, że nie powinien już składać deklaracji VAT-7 za październik 2012 r., bo przepisy nie dopuszczają możliwości składania dwóch deklaracji VAT-7 za ten sam okres. Uważał, że deklarację powinna złożyć wyłącznie spółka, wykazując w niej wszystkie czynności, które miały miejsce w październiku.

Przedsiębiorca argumentował, że na skutek wniesienia przedsiębiorstwa do spółki wstąpiła ona z dniem aportu we wszystkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki związane z nabytym przedsiębiorstwem. Sukcesja ta w pełnej rozciągłości dotyczy także praw i obowiązków w VAT – uważał.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane