statystyki

Ulga technologiczna, za czy przeciw

autor: Anna Panasiuk, Paweł Turek16.03.2015, 09:12

Wykorzystywanie ulg podatkowych w celu zachęcenia przedsiębiorców do inwestycji w nowe rozwiązania technologiczne jest powszechnie stosowaną praktyką w krajach europejskich. Ulgi różniące się krajowymi wewnętrznymi regulacjami oparte są zazwyczaj na podobnych założeniach. Zasadą jest, że przedsiębiorcy mogą traktować ponoszone wydatki na nabycie nowych technologii jako koszty podatkowe, a ponadto mogą odliczać część wydatków od podstawy opodatkowania do określonego limitu (model stosowany w Polsce) lub odliczać ich części bezpośrednio od kwoty podatku.

Niektóre państwa Unii Europejskiej różnicują możliwość stosowania podatkowych ulg dotyczących nowych technologii w zależności od wielkości przedsiębiorstw. Przykładowo w Wielkiej Brytanii efektywna wartość ulgi podatkowej dla małych i średnich przedsiębiorców jest większa niż w Polsce. Jeśli występuje rozróżnienie na przedsiębiorców mniejszych lub większych, to zasady oraz warunki jej stosowania sprzyjają bardziej tym większym.

Jakiś czas temu wiceminister finansów zapowiedział likwidację ulgi na nowe technologie, przy czym zapewnił jednocześnie, że Ministerstwo Finansów przedstawi propozycję nowej ulgi, która byłaby skierowana przede wszystkim do małych lub średnich przedsiębiorców. Do tej pory nie wiadomo, z jaką propozycją wyjdzie ministerstwo.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane