W najbliższym czasie ma być udostępniona historia rozliczeń: PIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej. Dzięki temu podatnicy będą mogli zobaczyć, czy poprawnie rozliczyli zobowiązania - mówi Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów.

Po wprowadzeniu indywidualnego mikrorachunku, na który trzeba wpłacać niektóre podatki, takie jak PIT, CIT i VAT, szybko pojawił się problem - złego tytułowania wpłat. Jak często się to zdarza?
Nie powiedziałbym, że jest to problem marginalny, ale nie można też powiedzieć, że ma charakter powszechny. Przelewów błędnie opisanych otrzymujemy ok. 25 proc. Aby wpłaty zostały automatycznie dobrze rozksięgowane przez system, muszą być właściwie opisane. Jeżeli pojawiają się błędy, musi interweniować pracownik Krajowej Administracji Skarbowej. Warto podkreślić, że mikrorachunek to tylko ciąg liczb przyporządkowanych do danego podatnika. W praktyce wszystkie przelewy trafiają na jedno konto fiskusa.
To ile jest takich wpłat w sumie?
Zdarzają się dni, że dostajemy 2 mln wszystkich wpłat od podatników i płatników. Jak łatwo policzyć, ok. 500 tys. z nich jest błędnie opisana. To ogrom pracy dla urzędników KAS i potencjalna konieczność kontaktu podatnika lub płatnika z urzędem skarbowym.
Z czego wynika problem złego tytułowania wpłat?
Jedną z przyczyn jest korzystanie przez wpłacających z przelewów ogólnych, a nie dedykowanych - podatkowych. Kilka banków nadal na to pozwala, chociaż przesyłanie przelewów ogólnych w celu uregulowania podatków nie jest prawidłowe.
Dlaczego nie jest?
Przepisy regulują, jakie dane powinny się znaleźć na przelewie do urzędu skarbowego. Są to: numer identyfikacyjny podatnika, skrócona nazwa regulowanego podatku i okres, za jaki jest on wpłacany. Trzeba je wpisać we właściwe pola, a tego wymogu nie sposób spełnić, wysyłając przelew ogólny. Oczywiście, zdarza się, że i w przelewach podatkowych dochodzi do pomyłek. Jeżeli przykładowo podatnik płaci ryczałt od przychodów z prywatnego najmu, a od dochodów z działalności gospodarczej - liniowy PIT, to korzystając z funkcji „Ponów” przelew może dokonać wpłaty ze starym opisem, dotyczącym innej daniny niż ta, którą właśnie chce uregulować. Urzędy skarbowe nie dostają od takiego podatnika miesięcznych deklaracji, więc pracownik KAS sam nie może właściwie przyporządkować wpłaty. Ten sam problem jest też widoczny w okresie rocznych rozliczeń PIT - podatnicy często wówczas błędnie wpisują na przelewie kod formularza, przykładowo zamiast PIT-37 wpisują PIT-38.
Jakie są konsekwencje takich błędów?
Urząd skarbowy nie ma informacji, że należny podatek został zapłacony. Urzędnicy muszą się więc kontaktować z podatnikiem, aby wyjaśnić sytuację. Najczęściej robią to telefonicznie, ale podatnik musi następnie złożyć pismo w urzędzie skarbowym z prośbą o przeksięgowanie podatku.
Czy w takim przypadku są naliczane odsetki za zwłokę?
Jeżeli zobowiązanie podatkowe zostało wpłacone w prawidłowej wysokości i we właściwym terminie, tylko ze złym opisem na przelewie, to nie ma mowy o odsetkach za zwłokę.
Czy, aby wyjaśnić sytuację, konieczna jest wizyta w placówce?
Nie. Jeżeli podatnik zorientuje się, że dokonał wpłaty ze złym wskazaniem, lub został o tym poinformowany przez urzędnika, to wystarczy, że wyśle pismo, logując się do swojego konta na portalu e-Urząd Skarbowy. Dodatkowo, jeżeli zgodzi się na e-korespondencję, dostanie odpowiedź również na swoje konto w e-US. Dzięki temu nie będzie musiał iść na pocztę, aby odebrać korespondencję z urzędu skarbowego.
Przypomnę, że w najbliższym czasie w e-US ma być udostępniona historia rozliczeń: PIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej. Dzięki temu podatnicy będą mogli zobaczyć, czy poprawnie rozliczyli zobowiązania.
Co więcej, niektóre zobowiązania można już teraz zapłacić bezpośrednio z konta w e-US. W takim przypadku automatycznie jest generowany prawidłowo opisany przelew. Korzystając z tej metody, unikamy błędnych wpłat.
Jakie podatki trzeba obecnie wpłacać na mikrorachunek?
Aktualny wykaz zawiera rozporządzenie z 26 października 2022 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego. W tabeli jest podana nie tylko lista podatków, lecz także tytuły płatności, jakie należy wpisać na przelewie. Przykładowo zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych należy opisać symbolem PPE.
Od 1 stycznia 2023 r., zgodnie z tym rozporządzeniem, również podatek od kopalin będzie płacony na mikrorachunek.
Jakie zmiany w tym zakresie Ministerstwo Finansów przewiduje w następnej kolejności?
Chcemy, aby na mikrorachunek była płacona akcyza. Planujemy wprowadzenie tej zmiany od 1 stycznia 2024 r. Docelowo wszystkie podatki mają być regulowane w ten sposób.
Jakie inne błędy pojawiają się we wpłatach podatków?
Na mikorachunek trafiają należności, które powinny trafić zupełnie na inne konto, przykładowo mandaty. Bywa też odwrotnie, że podatki są wpłacane na konto służące do wpłaty mandatów.
Gdzie zatem należy wpłacać mandaty?
Na konto, które jest podawane na druku mandatu. To najprostszy sposób, żeby się nie pomylić. Przypomnę też, że informacje o mandatach drogowych są widoczne w e-US i od razu można je tam opłacić, przelogowując się na stronę banku. Również w tym przypadku dane do przelewu są już automatycznie wypełnione.
Warto pamiętać, że na mikrorachunek urzędów skarbowych wpłacamy tylko mandaty wystawione przez naczelnika urzędu skarbowego i tylko za wykroczenia skarbowe. W tym wypadku również na druku mandatu podany jest numer konta do przelewu.
Jakie są konsekwencje wpłaty mandatu drogowego na niewłaściwy rachunek?
Problem jest tu nieco większy, bo nie wystarczy samo przeksięgowanie. Pracownik KAS musi zrobić przelew między kontami bankowymi.
Nawet jeżeli wszystkie podatki będą wpłacane na mikrorachunek, to nie sposób będzie uniknąć źle opisanych przelewów, co niewątpliwie jest problemem dla urzędników, księgowych i samych podatników…
Dlatego apelujemy do podatników i płatników, aby prawidłowo tytułowali przelewy, korzystając z formatki do wpłat podatkowych, albo - jeżeli jest to możliwe - dokonywali płatności za pomocą z e-US. W ten sposób nie tylko zmniejszą ilość naszej pracy, lecz także oszczędzą sobie konieczności podejmowania dodatkowych czynności.©℗
Rozmawiała Agnieszka Pokojska