Przedsiębiorcy prowadzącemu wykłady przez internet przysługuje 8,5-proc. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeśli są to usługi w zakresie edukacji – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytał o to mężczyzna, który już teraz, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, zajmuje się tworzeniem kursów internetowych w zakresie m.in. marketingu, reklamy oraz zarabiania pieniędzy przez influencerów. Kursy mają formę nagrań wideo wraz z dodatkiem materiałów do samodzielnych ćwiczeń. Przedsiębiorca umieszcza je na własnej stronie internetowej. Po opłaceniu kursu klient otrzymuje login i hasło dostępu.
Mężczyzna postanowił poszerzyć swoją działalność o sprzedaż własnych e-booków oraz szkolenia online – zarówno grupowe, jak i indywidualne. Zamierza prowadzić wykłady przez internet za pomocą komunikatorów umożliwiających transmisję audio-wideo, z możliwością zadawania pytań przez klientów. Chce też organizować szkolenia na żywo w wynajętej sali. Nie wyklucza, że zostaną one nagrane i następnie będą sprzedawane jako kursy wideo na stronie internetowej.
Doprecyzował, że szkolenia online i stacjonarne będą sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.13 (Usługi w zakresie doskonalenia zawodowego) oraz PKWiU 85.59.19.0 (Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji). Uznał, że oba te kody należy przypisać do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.). Mowa w nim o usługach w zakresie edukacji (PKWiU dział 85). To oznaczałoby możliwość zastosowania 8,5-proc. stawki ryczałtu ewidencjonowanego.
Dyrektor KIS to potwierdził, i to zarówno w odniesieniu do przychodów ze szkoleń online (indywidualnych i grupowych), jak i szkoleń na żywo.
Zaznaczył jednak, że podatnik sam kwalifikuje usługi do określonego symbolu PKWiU. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko one mogą być przedmiotem interpretacji. Inaczej zapatrują się na ten pogląd sądy administracyjne. Przykładowo w wyroku z 19 lutego 2021 r. (sygn. akt. II FSK 2441/20) NSA orzekł, że fiskus nie może domagać się od podatnika określenia symbolu PKWiU. Do wydania interpretacji indywidualnej wystarczy przedstawiony przez podatnika opis usługi – stwierdził sąd. Zwrócił uwagę na to, że gdyby twierdzić inaczej (tak jak fiskus), to ewentualny błąd w zakresie określenia przez podatnika właściwego symbolu PKWiU mógłby w przyszłości skutkować utratą aktualności interpretacji i wynikającej z niej funkcji ochronnej. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 października 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.665.2022.2.IM