statystyki

Marketing i wydanie towarów to odrębne czynności

autor: Katarzyna Bajak, Katarzyna Rosik09.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 09.03.2015, 08:13
prawo, sąd, sprawiedliwość

Sprawa rozpatrywana przez WSA dotyczyła spółki zależnej działającej w grupie.źródło: ShutterStock

O świadczeniu kompleksowym można mówić tylko wtedy, gdy nie da się w pełni zrealizować lub wykorzystać usługi głównej bez pomocniczej – orzekł NSA, a dzień wcześniej, w podobnej sprawie, WSA w Warszawie.

Obaj pełnomocnicy skarżących spółek przekonywali, że organizacja akcji promocyjnych i wydawanie nagród laureatom to jedna kompleksowa usługa. Sądy uznały, że jest przeciwnie.

Sprawa rozpatrywana przez WSA dotyczyła spółki zależnej działającej w grupie. Spółka matka zajmuje się publikowaniem książek, natomiast zadaniami spółek zależnych są promocja, marketing, usługi edytorskie, a także pośrednictwa w sprzedaży. W ramach świadczonych usług spółka zależna zajmuje się wydawaniem nagród, gadżetów i książek. Jej wynagrodzenie jest ustalone w ten sposób, że otrzymuje ona zwrot kosztów poniesionych w związku z realizowaną akcją, powiększony o ustaloną prowizję.

Spór toczył się o to, czy ma płacić VAT z tytułu nieodpłatnych wydań towarów jak od odrębnych świadczeń. Spółka uważała, że wręczenie nagród, gadżetów czy książek nie jest oddzielną dostawą towarów, bo jest nierozerwalnie związane ze świadczeniem usług marketingowych, a wartość towarów jest już wkalkulowana w cenę usług.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane