Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zakłada m.in. odroczenie poboru minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) do końca 2023 r., wynika z informacji Kancelarii Prezydenta. Do minimalnego CIT zobowiązane mają być w przyszłości firmy, których wskaźnik rentowności wynosi 2%.

Minimalny podatek dochodowy wprowadzony został nowelizacją ustawy o podatku dochodowym z 29 października 2021 r. Nowela zakłada zwolnienie z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym, w okresie 2 lat, tj. od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

"Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych dotyczą m.in.: ryczałtu od dochodów spółek, podmiotów obowiązanych do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych, zasad rozliczania tzw. kosztów finansowania dłużnego, zasad obliczania podstawy opodatkowania jeżeli podatnik uzyskuje dochody opodatkowane różnymi stawkami, podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, podatku od przerzuconych dochodów; podatku od przychodów z budynków, opodatkowania spółek holdingowych, zwolnienia od podatku przychodów z dywidend, obowiązków płatników zryczałtowanego podatku dochodowego, obowiązku składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji przez podatników posiadających zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na siedzibę, zwolnienia o charakterze czasowym dotyczącego obowiązków nałożonych na podatników zobowiązanych do zapłaty minimalnego podatku dochodowego" - czytamy w komunikacie.

Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczą obowiązków dłużnika w sytuacji zbiegu egzekucji do wierzytelności z tytułu zajęcia nadpłaty lub zwrotu podatku. Zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn oraz w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczą obowiązków notariuszy jako płatników tych podatków. Zmiany w Ordynacji podatkowej dotyczą obowiązków informacyjnych podmiotów obowiązanych do sporządzenia informacji o cenach transferowych oraz notariuszy, w zakresie dotyczącym przede wszystkim funkcjonowania Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych.

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczą ustalania z urzędu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczonego prowadzącego działalność gospodarczą, który nie przekazał informacji o miesięcznym dochodzie lub przychodzie z działalności gospodarczej, podano także.

Ustawa zawiera również szereg zmian o charakterze dostosowującym i techniczno-legislacyjnym.

(ISBnews)