To, że sportowiec prowadzący działalność gospodarczą nie może odliczyć wydatku na zakup własnych suplementów diety, wynika z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpił o nią trener fitness (kod PKD 96.04.Z – działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej). Wyjaśnił, że treningi sportowe prowadzi kilka razy w tygodniu, po 7–10 godzin dziennie. Musi więc dbać o własną kondycję. W tym celu – jak poinformował – kupuje suplementy diety. Sądził, że może odliczyć ten wydatek od przychodu, zwłaszcza że – jak wskazywał – ustawa o PIT tego nie zabrania.
Nie zgodził się z tym dyrektor KIS. Stwierdził, że niewymienienie określonego wydatku w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za podatkowe koszty) nie przesądza automatycznie o możliwości jego odliczenia. Musi być przede wszystkim związek między wydatkiem a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanymi z niej przychodami.
Dyrektor KIS nie negował, że odpowiedni wygląd i wysportowana sylwetka mogą wpływać na postrzeganie trenera przez klienta. Jednak – jak stwierdził – koszty suplementów diety może ponosić każda osoba fizyczna, niezależnie od tego, czy prowadzi określony biznes.
Organ podkreślił, że wydatki na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym, a ich poniesienie uwarunkowane jest innymi względami niż uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej.
Fiskus jest natomiast innego zdania, gdy przedsiębiorca kupuje suplementy diety nie dla siebie, ale dla swoich pracowników. W interpretacji z 11 grudnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.320.2017.2.IF) dyrektor KIS zgodził się na odliczenie kosztów comiesięcznego zakupu dla pracowników takich suplementów diety, jak witaminy D i C, magnez i luteina.
Przyznał, że mogą poprawić efektywność pracy zatrudnionych osób oraz zmniejszyć liczbę zwolnień chorobowych, a przez to mają związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
Również w interpretacji z 30 października 2020 r. (nr 0111-KDIB1-3. 4010.424.2020.1.APO) dyrektor KIS potwierdził, że można odliczać wydatki na suplementy diety, ponieważ pomagają one zmniejszyć absencję wśród pracowników podczas pandemii COVID-19. ©℗
Interpretacjaindywidualna dyrektora KIS z 7 października 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.773.2022.1.MS2