Spółka delegująca pracownika do swojej spółki matki na Węgrzech nie rozlicza jego zagranicznego wynagrodzenia. Pobiera zaliczki tylko od krajowych zarobków – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Spółka delegująca pracownika do swojej spółki matki na Węgrzech nie rozlicza jego zagranicznego wynagrodzenia. Pobiera zaliczki tylko od krajowych zarobków – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Pracownik na podstawie umowy delegowania został zatrudniony przez węgierską spółkę na dwa lata, do końca 2024 r. W tym czasie będzie objęty polskim systemem ubezpieczeń społecznych. Na Węgrzech spędzi ponad 183 dni rocznie, lecz ośrodkiem jego interesów życiowych będzie Polska, gdzie pozostanie jego rodzina. Przez część roku będzie też wykonywał pracę zdalną w naszym kraju.
Polska spółka ponosi koszt wynagrodzenia pracownika, a węgierska – koszt jego zakwaterowania, auta służbowego, podróży samolotem oraz prywatnej opieki medycznej. Na Węgrzech, zgodnie z lokalnymi przepisami, opodatkowana jest część wynagrodzenia odpowiadająca proporcjonalnie spędzonym tam dniom pracy. Zapłata za dni pracy zdalnej podlega polskiemu PIT.
Dyrektor KIS zgodził się ze spółką, że pracownik zachowuje status polskiego rezydenta podatkowego i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Zgodnie z art. 24 ust. 1 polsko-węgierskiej umowy dochód opodatkowany w jednym państwie jest zwolniony w drugim. Przy ustalaniu stawki opodatkowania dochodu osiągniętego w państwie rezydencji uwzględnia się jednak również ten osiągnięty w państwie źródła (tzw. metodą zwolnienia z progresją). Oznacza to, że węgierskie zarobki pracownika są wolne od PIT w Polsce.
Dyrektor KIS przyznał, że spółka powinna pobierać i odprowadzać zaliczki wyłącznie od wynagrodzenia pracownika za pracę zdalną wykonywaną w kraju. Powinna uwzględnić w całości przysługujące mu koszty uzyskania przychodu, kwotę zmniejszającą podatek oraz podlegające odliczeniu składki odprowadzone do ZUS w Polsce. Nie podlegają odliczeniu składki, których podstawę wymiaru stanowi węgierski dochód zwolniony z PIT.
Natomiast zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy o PIT spółka nie pobiera zaliczek od jego wynagrodzenia za pracę na Węgrzech.
Dyrektor KIS zgodził się też, że płatnik nie wykazuje w PIT-11 kosztów oddelegowania ponoszonych przez węgierską spółkę. W kolumnie E ujawnia się dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania tylko wtedy, gdy zostały uzyskane za pośrednictwem polskiej spółki. To oznacza, że spółka nie wykazuje dochodów pracownika z tytułu zakwaterowania za granicą, samochodu służbowego, lotów do kraju oraz prywatnej opieki medycznej, czyli świadczeń od spółki przyjmującej. ©℗
Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 września 2022 r., nr 0114-KDIP2-2.4011. 524.2022.2.AP
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama