Interpretacja
Przedsiębiorca, który rozliczy import towaru używanego w innym kraju UE, a następnie sprowadzi go do Polski, zapłaci podatek na ogólnych zasadach, a nie jedynie od różnicy w cenie – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.
Odpowiedział w ten sposób na pytanie podatnika zajmującego się handlem samochodami używanymi. Przedsiębiorca kupił pod koniec 2014 r. w Japonii od tamtejszej firmy dwa pojazdy. Miały one przejść odprawę celną w niemieckim Bremerhaven, a następnie zostać przewiezione do Polski i tu sprzedane.
Podatnik był zdania, że może rozliczyć transakcję według procedury VAT-marża, czyli zapłaci daninę tylko od różnicy pomiędzy kwotami sprzedaży pojazdów a ceną ich zakupu. Twierdził, że w przeciwnym razie doszłoby do podwójnego opodatkowania. Danina byłaby zapłacona także przy odprawie celnej pojazdów w Niemczech.
Dyrektor katowickiej izby wyjaśnił jednak, że przedsiębiorca, dokonując odprawy celnej samochodów w Niemczech i przemieszczając je do Polski, działa jako podatnik zagranicznej daniny od wartości dodanej. Dokonuje zatem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które jest w Polsce opodatkowane na zasadach ogólnych.
Nie spełnia również warunków pozwalających na skorzystanie z marży zapisanych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 lutego 2015 r., nr IBPP4/443-594/14/PK.