Zakup mieszkania dla teściowej nie jest własnym celem mieszkaniowym podatnika, a więc dochód przeznaczony na zakup tego lokalu nie jest zwolniony z PIT – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o kobietę, która dostała od ojca dużą działkę. Działka weszła do jej majątku osobistego. Na części tej działki, wydzielonej z całości, kobieta postanowiła z mężem wybudować dom. W połowie 2018 r. zaciągnęli wspólnie kredyt na budowę, ale w trakcie realizacji koszty rosły, dom okazał się zbyt duży, a raty kredytu zaczęły nadmiernie ciążyć.
Matka męża, czyli teściowa podatniczki, postanowiła pomóc małżonkom. Wspólnie uzgodnili, że sprzeda ona swoje mieszkanie, a za pieniądze z tej sprzedaży małżonkowie spłacą część kredytu.
Niestety po częściowej spłacie kredytu okazało się, że małżonków nadal nie stać na dokończenie budowy. Co gorsza, wspólne zamieszkiwanie z teściową sprawiło, że relacje rodzinne zaczęły się mocno pogarszać. Dochodziło do kłótni, pies teściowej wymagał wyprowadzania o piątej nad ranem, a na dodatek teściowa zaczęła często chorować, wymagała opieki, zaś małżonkom urodziło się dziecko.
Małżonkowie podjęli decyzję o sprzedaniu domu w budowie oraz pozostałej części działki. Za te pieniądze kupili dwa mieszkania: jedno dla siebie i dzieci (bo mieli już dwójkę), a drugie dla teściowej i jej psa. Właścicielami obu lokali byli małżonkowie.
Teściowa nadal chorowała, wymagała opieki, więc małżonkowie bardzo często przebywali u niej. Zdarzało się, że syn u niej spał (m.in. po to, aby wyprowadzić o piątej rano psa). Małżonkowie planowali, że w przyszłości mieszkanie po teściowej będzie służyło albo im samym, albo ich dzieciom.
Podatniczka chciała się upewnić, że zakup mieszkania dla teściowej należy uznać za własny cel mieszkaniowy objęty ulgą mieszkaniową. Tym samym pieniądze ze sprzedaży działek i domu powinny być w części przeznaczonej na ten zakup zwolnione z PIT, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT – uważała.
Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że samo poniesienie wydatku na mieszkanie nie świadczy jeszcze o prawie do zwolnienia z PIT. Podatnik musi bowiem wydatkować przychód ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Chodzi o zapewnienie sobie dachu nad głową – tłumaczył dyrektor KIS.
Wyjaśnił, że nie zaspokaja swoich własnych celów mieszkaniowych osoba, która posiadając własne miejsce zamieszkania, nabywa kolejne nieruchomości w celach:
  • lokaty kapitału,
  • prowadzenia inwestycji w postaci najmu,
  • remontu, w celu późniejszej odsprzedaży z zyskiem lub
  • dla realizacji potrzeb mieszkaniowych innych osób, np. dzieci, rodziców.
Skoro więc podatniczka kupiła mieszkanie, aby zapewnić dach nad głową nie sobie, lecz teściowej, a dopiero w przyszłości zamierza ewentualnie zamieszkać tam z mężem, to trudno mówić o realizacji własnego celu mieszkaniowego – stwierdził dyrektor KIS.
Dodał, że oceny tej nie zmienia to, że podatniczka wraz z mężem mają obowiązek sprawowania opieki nad teściową. Taki obowiązek nie mieści się bowiem w pojęciu „zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych”.
W rezultacie dochód ze sprzedaży nieruchomości w części przeznaczonej na zakup mieszkania dla teściowej nie będzie zwolniony z PIT. Trzeba zapłacić od niego 19 proc. PIT – podsumował organ.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 18 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4011.520.2022.1.MW