Można odzyskać podatek od pieniędzy potrąconych z odpraw

autor: Łukasz Zalewski05.02.2015, 08:05; Aktualizacja: 05.02.2015, 09:21
Szans na odzyskanie podatku nie mają pracownicy, którzy dostali odprawy przed 1 stycznia 2014 r.

Szans na odzyskanie podatku nie mają pracownicy, którzy dostali odprawy przed 1 stycznia 2014 r.źródło: ShutterStock

Można odzyskać daninę od pieniędzy wypłaconych za dobrowolne odejście z firmy. I to nawet gdy pracownik rozstał się z pracodawcą już rok temu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • PGE-PDO(2015-10-13 09:34) Zgłoś naruszenie 190

    Też dostałam odmowę, ale na razie nie składam broni. Przepisy specjalnie są zawikłane, by zwykli ludzie nie mogli się w nich odnaleźć, ale warto powalczyć o swoje ciężko zarobione pieniądze!
    http://www.podatki.biz/artykuly/wyplaty-w-ramach-programu-dobrowolnych-odejsc-a-zwolnienie-z-pit_14_28862.htm?idDzialu=14&idArtykulu=28862

    Odpowiedz
  • waldi(2016-01-19 15:58) Zgłoś naruszenie 160

    kiedy zostaną przelane pieniadze za PDO cargo 2016

    Odpowiedz
  • Andrzej(2016-04-13 19:50) Zgłoś naruszenie 153

    Nie wiem co dzieje się w Urzędach Skarbowych . Otrzymałem rekompensatę , zrobiłem korektę PIT i otrzymałem zwrot nadpłaconego podatku a teraz Urząd Skarbowy chce abym zwrócił pieniądze które mi wypłacili.

    Odpowiedz
  • ach(2016-04-27 12:02) Zgłoś naruszenie 91

    przeciez jest wyrok sadu , ze maja zwracac!!!!!???

    Odpowiedz
  • PDO-wiczka(2015-02-24 21:30) Zgłoś naruszenie 80

    Również jestem zdegustowana taką decyzją, że dotyczy to tylko osób które otrzymały rekompensatę
    od stycznia 2014 roku, a co z pracownikami którzy otrzymali rekompensatę w ramach PDO w roku
    2013, gdzie tu sens i sprawiedliwość.Mam nadzieję że inne lata też będą objęte zwrotem VAT.Przecież fiskus ma okres pięcioletni na rozpatrzenie korekt od PIT-u

    Odpowiedz
  • zwolniony(2015-02-05 15:48) Zgłoś naruszenie 60

    dlaczego mówi się tylko o dobrowolnych odejściach... a co z pracownikami, którzy musieli odejść na podstawie szczególnych warunków... przecież zlikwidowano im zakład pracy i potrącono im podatek z odpraw...dla kogo są te wszystkie zmiany...

    Odpowiedz
  • Dodek(2015-02-05 13:31) Zgłoś naruszenie 64

    Uważam, że stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach jest niepoprawne. Wypłata rekompensaty (odszkodowania czy zadośćuczynienia - nie ważne jak to nazwiemy) jest faktycznie zadośćuczynieniem za utracone zarobki. Gdyby dana osoba w dalszym ciągu pracowała ( nie odeszłaby z pracy i nie otrzymałaby rekompensaty ) to od wypłaconych wynagrodzeń zakład pracy pobrałby należny podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Odejscie z pracy (często przed odejściem na emeryturę) stawia w uprzywilejowanej pozycji taką osobę zwalniając od podatku często bardzo wysokie wypłacone z tego tytułu kwoty.

    Odpowiedz
  • energ 2013(2015-10-05 14:46) Zgłoś naruszenie 50

    Dostałem właśnie odmowę. Uzasadnienie US Wejherowo : nie zawiera w sobie elementu odszkodowawczego, jego wysokość lub zasady ustalania nie wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw lub z postanowień układów zbiorowych pracy innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych , regulaminów lub statutów, o których mowa w art.9 par.1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy z uwagi na powyższe nie może być uznane za korzystające ze zwolnienia na podstawie art.21 ust.1 pkt 3 ustawy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AN(2015-02-05 14:51) Zgłoś naruszenie 50

    "nie są zwolnione z podatku odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy niedotyczących pracowników" ??? (będę wdzięczny za przetłumaczenie na język polski)

    Odpowiedz
  • domagam się równouprawnienia!(2015-02-10 01:40) Zgłoś naruszenie 42

    A niby dlaczego zwrot podatku nie należy się tym, którzy w ramach PDO odeszli przed 1.01.2014r???!!!
    To jest wprowadzanie braku równouprawnienia do prawa polskiego!!!
    Domagam się możliwosci zwrotu dla WSZYSTKICH, którzy odeszli z zakładów w ramach PDO, także przed 1.01.2014r!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krystian(2016-01-19 15:57) Zgłoś naruszenie 40

    ludzie zadzwoncie do kadr i sie zapytajcie musza wam powiedziec o tym kiedy bedzie robiony przelew za pdo

    Odpowiedz
  • Olek(2016-05-14 11:15) Zgłoś naruszenie 31

    Zrobiłem korektę zeznania wraz z wyjaśnieniem. Dostałem zwrot podatku od rekompensaty/ PDO/. Za jakiś czas dostałem pismo, by zrobić ponownie korektę zgodnie z PIT-11 czyli mam oddać fiskusowi wypłacony mi podatek ..Najpierw przelali mi pieniądze a potem przeczytali wyjaśnienie.Nie wiem co robić dalej....

    Odpowiedz
  • Roman(2015-02-05 18:07) Zgłoś naruszenie 31

    Niestety PDO nie zawsze znaczy program dobrowolnych odejść. W moim przypadku pracodawca naciskał żebym zgłosił się do programu PDO

    Odpowiedz
  • ja(2015-06-01 10:11) Zgłoś naruszenie 35

    Niestety każda skarbówka inaczej. PDO w Bełchatowie w skarbówce nie jest traktowane jako zadośćuczynienie a przecież jak dla mnie jest. Jak można tak odmiennie interpretowac przepisy. Myślę, że powinna byc jedna interpretacja wskazana przez NSA i byłby problem z głowy a tak jedni dostają a inni nie...wiec gdzie tu jest sprawiedliwość

    Odpowiedz
  • PDO W-wa(2018-10-04 14:21) Zgłoś naruszenie 20

    Zwrot podatku z PDO jest jak yeti. Wszyscy o nim słyszeli ale nikt nie widział. A tak na poważnie z tego co ja się dowiedziałem wszyscy dostają odmowy zwrotu, a jeśli komuś zwrócili to następnie informowano o konieczności zapłaty podatku i ponownym zwrocie do UP. Teraz jest szum, że ktoś poszedł aż do Strazburga ale myślę że to kolejne yeti.

    Odpowiedz
  • Ryszard(2016-05-15 20:04) Zgłoś naruszenie 20

    nie dajcie nabijać się w butelkę ustaw z 13 marca 2003 o zasadach rozwiązywanie umów o pracę określa definicję odprawy i jej kwotę . Nie można dać 100 tyś odprawy .Więc jest to odszkodowanie za utratę pracy i dochodu

    Odpowiedz
  • Pracownik PPPL w Warszawie(2018-12-20 20:32) Zgłoś naruszenie 20

    Co jest z PDO dla byłych pracowników PORTY LOTNICZE?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Irena(2016-04-10 11:43) Zgłoś naruszenie 14

    US podchodzą do sprawy bardzo asekuracyjnie, nie wydają decyzji ponoć czekają na rozwiązanie problemu zwrotu zaliczek od rekompensat nie prawnie pobranych przy zwalnianiu pracowników 30.04.2015r z PSG w ramach PDO przez Ministerstwo, nowelizacja ustawy i przepisy ordynacji podatkowej dla nich są nie wystarczające. Nie poddajemy się, składajcie o zwrot podatku od rekompensat, do pisma dołączyć należy porozumienie stron, świadectwo pracy i regulamin odejścia . Mamy 5 lat na egzekwowanie należności. US w Warszawie i Katowicach uznał iż zwrot się należy inne US uważają, że nie. Państwo w państwie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kitaro ...(2016-10-01 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    PDO ENERGA Słyszałem że są osoby które odzyskały zwrot podwójnie zapłaconego podatku , niestety Skarbówka w Toruniu odmówiła , zrobiłem kolejny krok dk Skarbówki w Bydgoszczy tak Mi poleciła Pani ze Skarbówki z Torunia , Bydgoszcz też nie ustosunkowała sie do tego odmówiła .... ale nie trace nadziei czekam .... sa przypadki o których słyszałem że z innych miast ludzie odzyskali pieniadze .... niestety nie mam kontaktu z tymi osobami ....

    Odpowiedz
  • Ela(2016-04-03 22:19) Zgłoś naruszenie 01

    też bym chciała wiedzieć czy ktoś składał ozwrot podatku były pracownik PSG odejście 2015

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane