statystyki

Kiedy płacić VAT od świadczeń w okresach rozliczeniowych

autor: KaJ26.01.2015, 20:00
Ministerstwo finansów widzi konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych

Ministerstwo finansów widzi konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnychźródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 kwietnia 2014 r., miała uprościć rozpoznawanie obowiązku podatkowego od świadczeń dokonywanych w okresach rozliczeniowych, w tym świadczeń o charakterze ciągłym. Tak się jednak nie stało.

Jerzy Martini, partner w Martini i Wspólnicy Sp. z o.o.

Zgodnie z art. 19a ust 3. ustawy o VAT usługę, dla której ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia jej świadczenia. Art. 19a ust. 4 ustawy o VAT wskazuje, że te same zasady stosuje się do dostaw towarów. Wydawałoby się, że takie brzmienie przepisów wyeliminuje wątpliwości, które istniały przed 1 kwietnia 2014 r. kiedy rozpoznawanie obowiązku podatkowego z końcem okresu rozliczeniowego było powszechnie kwestionowane (w szczególności w odniesieniu do dostaw towarów).

Obecnie obowiązujące przepisy wydają się jednoznaczne – gdy dostawy towarów lub świadczenie usług są dokonywane, opierając się na okresach rozliczeniowych, to obowiązek podatkowy powstaje z upływem każdego z tych okresów (zasada ta nie dotyczy jedynie niektórych dostaw – określonych w art. 7 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wojciech(2015-01-29 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Naucozny doświadczeniem nie czekam już na wystawienie i wysłanie mi Fv, bo tyle na tym hajsu straciłem, ze az szkoda mówić. Mobilne fakturowanie, pamiętajcie, ja korzystam z e-fakturomat. pl

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane