statystyki

Czy cesja wierzytelności rodzi obowiązek korekty podatku odliczonego z nieopłaconej faktury

autor: Tomasz Krywan26.01.2015, 11:33

Podatnik nie opłacił faktury wystawionej przez jednego z kontrahentów, a niedługo upłynie 150 dni od terminu jej płatności. Otrzymał od kontrahenta informację, że wierzytelność, której dotyczy ta faktura, została przez niego sprzedana. Czy w tej sytuacji podatnik ma obowiązek skorygować podatek odliczony z powyższej faktury?

Zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury za dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności, dłużnik powinien dokonać korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury. Należy tego dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane