statystyki

Formalne czy nieformalne, ale pewne

autor: Hanna Filipczyk26.01.2015, 11:33

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno „Koncepcję rozwoju zadań Krajowej Informacji Podatkowej”. Koncepcja ta, a także rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o administracji podatkowej, pozwalają wierzyć, że waga informacji udzielanej podatnikom zostaje nareszcie doceniona.

W ramach realizacji „Koncepcji” projektowana jest zmiana rozporządzenia o upoważnieniu do wydawania interpretacji indywidualnych. Ministerstwo Finansów czyni tym samym pierwszy krok na drodze do specjalizacji rzeczowej biur KIP. Biura te faktycznie opracowują interpretacje, przy czym obecnie każde z nich działa w zakresie wszystkich podatków. Nie jest to najbardziej racjonalny sposób funkcjonowania.

Model docelowy zakłada, że danym podatkiem będzie zajmowało się jedno lub dwa biura. Ma to zapewnić większą jednolitość i wyższą jakość interpretacji, a także skrócenie do 2 miesięcy czasu oczekiwania na ich wydanie. W tym właśnie celu planowane są przesunięcia, określonej w rozporządzeniu właściwości dyrektorów izb skarbowych formalnie upoważnionych do wydawania interpretacji. Na pierwszy rzut oka stan po projektowanej zmianie sprawia wrażenie dość nieuporządkowanego. To dlatego, że specjalizacja biur ma następować stopniowo, w etapach rozpisanych na kilka lat. Niewykluczone, że po drodze wnioskodawcy będą mieli kłopot z opanowaniem nowych reguł właściwości. Przejściowe niedogodności warto będzie znosić, o ile obietnica jednolitości, wysokiej jakości i sprawności rozstrzygnięć zostanie rzeczywiście spełniona.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane